Nem csak az anyának, de a babának is ez egy tanuló folyamat, annak ellenére, hogy ösztöneik vezérlik a picit.
A legtöbb gyermek a kórházban látja meg a napvilágot. Itt tapasztalt szülésznők, újszülött gondozók vagy szoptatási tanácsadók hozzáértő támogatást adnak és segítenek a szoptatás elkezdésében.
Minél hamarabb tesszük mellre gyermekünket a születés után, annál „könnyebb” dolgunk van, mivel a szopási reflex a születés utáni 30 percben a legerősebb. Sajnos erre nem mindig van lehetőségünk, hiszen a élet mindig tartogathat nem várt fordulatot, a születés is ilyen. Abban minden szakértő egyetért, hogy a korai első szoptatás nagyon sok előnnyel jár. Csökkenti például a szülés utáni vérzést az anyánál, a szopás folyamata pedig megkönnyíti a tej termelődést.
A babák ösztönösen a születés utáni első 1-2 órában külső segítség nélkül és csukott szemmel is megtalálják a mellbimbót. Amint valami megérinti az arcát, ösztönösen abban az irányban keresi a táplálékforrást, ahonnan az érintés jött. Ez a reakció minta, amely egy ingert (pl. arc simogatást) követ, az úgynevezett keresési reflex. Ez a következő 3-4 hónapban akaratlagos cselekvéssé válik.
Amit tehetünk, hogy könnyebbé tegyük a kezdeteket
Fontos, hogy a baba ne csak a mellbimbó hegyét szopja a kezdettől fogva, hanem a bimbó udvar egészét bevegye a szájába. Ez megvéd minket a fájó mellbimbóktól és egy rossz szokás elkezdésétől.
A szoptatás a baba számára nagyon fontos, de nem csak neki, hanem az anyának is. Az anyatej ugyanis a lehető legmegfelelőbb táplálék a baba számára, amelyben a baba fejlődéséhez szükséges minden vitamin és tápanyag megtalálható. Ez szükséges a baba egészséges fejlődéshez.
Az anyatejben lévő anyagok emellett abban is segítenek, hogy később ellenállók legyünk bizonyos betegségekkel szemben, hiszen erősíti immunrendszerünket, valamint védelmet nyújt bizonyos betegségekkel szemben is.
Ezen kívül az anyatej különösen jól tolerálható és könnyen emészthető.
A szoptatás során felszabaduló oxitocin szoptatási hormon nemcsak boldogságérzetet kelt, hanem támogatja a méh visszafejlődését is. Persze nem törvényszerű, de sokan számolnak be arról, hogy a szoptatás alatt könnyebben adták le a terhesség alatt felszedett kilókat.
Nem utolsó sorban a szoptatás vitathatatlanul a legrugalmasabb és legolcsóbb táplálkozási forma, nem kerül pénzbe és mindenféle előkészület nélkül a babád az az ételt kapja meg, amire szüksége van, a megfelelő hőmérsékleten tálalva.
A szoptatás serkenti a „szoptatási hormonok”, az oxitocin és a prolaktin termelődését. Az oxitocin nem csak jó, bensőséges érzést kelt a baba iránt, hanem a tej áramlását is elősegíti. Az adrenalin stressz hormon gátolja az oxitocin felszabadulását, azaz ha stresszelünk, nehezebben megy. Ezért törekedjünk arra, hogy minél harmonikusabb környezetben szoptassunk.
A prolaktin felelős a tejtermelésért: minél gyakrabban és hosszabb ideig szoptatjuk a babát, annál több prolaktin képződik az agyalapi mirigyben és ez hozzájárul ahhoz, hogy nőjön az anyatej mennyisége. A prolaktinnak nem csak tejképző hatása van, hanem pihentető hatása is.
A tanácsadók egyik legelső tanácsa, hogy változtassuk a szoptatás során a testhelyzeteket, különösen a szoptatás első napjaiban. Ez ellazítja és megakadályozza, hogy tejelakadás legyen a tej csatornákban és a baba azokat jól kiürítse az evés alkalmával.
A szoptatás nem könnyű! Főleg az elején számos bizonytalanság merülhet fel bennünk. Megfordulhat a fejünkben, hogy a baba elegendő tejhez jut-e. Ilyen esetekre, főleg az elején segítségünkre lehet egy babamérleg.
Ha kételkedünk, kérjünk segítséget szoptatási tanácsadótól.
Ha a baba megtanulja, hogyan kell jól szopizni, a kereslet és a kínálat beáll és minden könnyebb lesz. Ha kezdetben túl kevés tejet termel a szervezetünk, a gyakori etetés segíthet beállítani azt. Minél gyakrabban próbálunk szoptatni, annál több tej fog termelődni. Minden kortynál, bármilyen kicsi is legyen, megkapja az értékes elé tejet, a kolosztrumot. Ez egy igazi természeti csoda, amely körülbelül 4 héttel a születés előtt alakul ki a szervezetünkben. A többnyire sárgás, krémes folyadék különösen jól tolerálható és könnyen emészthető a baba számára. A kolosztrum antitesteket tartalmaz, amelyek megvédik a babát a fertőzésektől.
A gyakorlatban a baba a születést követő első napokban lefogy. A csecsemők kezdetben többet választanak ki, mint amennyit be tudnak vinni az ételből. Ez természetes. Ezért arra kell törekedni és ezt a védőnők és a gyerekorvosok is mérik, hogy a baba az első két hétben vissza nyerje születési súlyát, valamint azt, hogy utána heti minimum 150-300 grammot hízzon.
Sajnos vannak esetek, amikor bármennyire is próbáljuk és igyekszünk mindent megtenni, mégsem sikerül a babát hosszan szoptatni. A következő cikkben ezzel fogunk foglalkozni, ezért mindenképp olvasd a blogot vagy iratkozz fel a hírlevelünkre!
![]() |
Az anyatej összetétele: Miből áll az anyatej? Az anyatej nem egy átlagos élelmiszer, a táplálkozáson túl számos előnye van. |
---|
![]() |
Gyakori szoptatási problémák, mellgyulladás, tejcsatorna elzáródás A születés a terhesség végét jelenti, és új szakasz kezdődik az életünkben, ami mindent megváltoztat. |
---|
![]() |
Ami sokkal fontosabb, mint gondolnánk, a folyékony arany! Hogyan változik az anyatej a szoptatás különböző szakaszaiban? |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe