Nem meglepő, hiszen ez alatt az időszak alatt testünk egy csomó mindenhez alkalmazkodik és ahogy a baba növekszik, folyamatosan változik vele testünk is.
A kimerültség, kedvetlenség vagy fáradtság természetes érzés, különösen az első néhány hónapban, amikor a szervezetnek meg kell birkóznia a hormonális változásokkal. A terhességi fáradtság általában a második trimeszterben csökken, de később, a terhesség utolsó szakaszában ismét megjelenik. Ez elsősorban a fokozódó fizikai változásoknak köszönhető, amelyek meggátolhatják a jó éjszakai alvást.
Tippek a terhességi fáradtság ellen:
A terhesség alatt a szervezetnek sok pihenésre és a normálisnál sokkal több nyugalomra van szüksége. Fontosabb, hogy megadd magadnak a szükséges pihenést és ne próbálj a fáradtsággal küzdeni. Ha úgy érzed, pihenj le, ne erőltess magadra semmit. Ez nem lustaság, hanem a tested így jelzi neked, hogy le kell lassulni és más ütemben kell mostantól élni az életed. Persze lehet, Te épp egy energikus anyuka vagy, de ha nem, az is teljesen jó, itt nem szabad semmilyen külső vélt vagy valós elvárásnak megfelelni. Nincs két ugyanolyan terhesség, éppen ezért nincs is semmilyen aranyszabály. Persze fontos, hogy ne hagyd el magad, de nem is szabad túltolni a dolgot.
A következő tippek segítenek abban, hogy növeld az energiaszinted és akár fittebbnek érezd magad.
Az egészséges táplálkozás
Ügyelj arra, hogy egész nap elegendő vizet igyál. Csökkentsd az esti folyadékbevitelt, hogy elkerüld a gyakori éjszakai ébredést. Fontos, hogy sokféle, vitaminban, fehérjében és vasban gazdag ételt együnk. A koffein bevitelét napi 200 mg-ra javasolt korlátozni, ami ideális esetben 2 csésze kávé vagy 2-3 csésze tea legyen.
Jó alvási rutin
Szoktasd hozzá magad ahhoz, hogy lehetőleg minden este ugyanabban az időben feküdj le és ébredj fel. Lefekvés előtt lehetőleg ne használd az okostelefonod, mert az elektronikus eszközök által kibocsátott kék fény késleltetheti a melatonin felszabadulását a szervezetedben, ezáltal növelve az éberségedet és lassítva az álomba merülés folyamatát. Próbálj meg legalább hét-nyolc órát aludni egy éjszaka és ha úgy érzed, az ebéd után ledőlni egy jó kis szunyókálásra 30 percre.
A kényelmes fekvő pozíció megtalálása
A terhesség előrehaladtával a növekvő has megnehezítheti az átfordulást és a korlátozza az alvási pozíciókat. Ha egy hason fekvő ember típus vagy, akkor különösen nehezen élheted meg ezt az időszakot.
Egy bevett és jól bevált praktika az alvópárnák használata. Tegyünk egy párnát a térdeink közé, hogy csökkentsük az ízületeinkre helyezett nyomást. Vannak terhességi alvópárnák is, amelyek egész testünket körülölelhetik és amelyeket a térdünk között, a has alatt és a hátunk mögött vezethetünk végig.
Lehet venni memóriahabos matractoppert is, ami egy 5 cm vastag memória habos matracfedő. Ezzel különösen kényelmes az éjszakai álom.
Ha ülőmunkát végzünk, akkor egy memóriahabos ülő párna is nagy segítség lehet, hiszen az segít eloszlatni a testsúlyt és csökkenti a derekunk terhelését.
Napi szabadtéri mozgás
Minden nap mozogjunk a friss levegőn. A napsugárzás segít megerősíteni szervezet természetes nappal-éjszaka ciklusát. A gyengéd, kíméletes mozgásnak hála kevésbé érezzük fáradtnak magunkat nap közben és segít, hogy jobban aludjunk éjszaka.
A sétáláson túl a terhességi jóga különösen ajánlott, mert segít ellazulni, mégis átmozgat. Ha sportos alkatok vagyunk, természetesen edzettségi szintünktől és az orvos utasításai alapján végezhetünk más testmozgást is, amelyet érdemes a nap első felére időzíteni, amikor az energia szintünk még magasabban van.