A szobatisztaságra szoktatás egy folyamat, mondhatni egy rögös út, telis-tele kavicsokkal. Fontos, hogy sikerélményhez kötődjön és nagyon sok pozitív megerősítést adjunk gyermekünknek.
Amikor a gyermek ürít, megtaníthatunk neki tanító jeleket, szavakat, mondókát vagy dalocskát, amivel társítjuk a tevékenységet. Ezt mindig akkor csináljuk, amikor a tevékenységet végzi, hogy könnyen össze tudja kötni.
Később megpróbálhatod, hogy a gyereket időközönként elviszed a WC-re és ráülteted, hogy teszteld, tud-e magától is ilyenkor pisilni, kakilni. Nem szabad azonban elvárni, hogy ez mindig így legyen.
Az egyik fontos módszer annak biztosítására, hogy a gyermek tudja, hogy itt az ideje, hogy bilizzen, az, hogy minden alkalommal biztosítsd, hogy a körülmények következetesek legyenek. Segít, ha ugyanabban az időben, ugyanott, ugyanazokkal a jelzésekkel teszed. Például minden reggeli után, nagyjából ugyanabban az időben. Így könnyebben ráérez arra, hogy itt az ideje a bilinek.
Ne várd el, hogy egy hónap alatt sikeres legyen a kisgyermek bilire szoktatása. Ne feledd, hogy a gyermeked még mindig tanul a testéről és az őt körülvevő világról. Eltarthat egy darabig, amíg megérti. Még ha sikerrel is jársz, akkor is lesznek olyan időszakok, amikor meg tudja csinálni és olyanok is, amikor egyszerűen nem tudja visszatartani. Ne dorgáld meg, ha nem sikerül neki.
Mondanom sem kell, hogy a bilire szoktatás akár rendetlen is lehet. Mindig fennáll a veszélye annak, hogy hiba csúszik a rendszerbe, különösen, ha úgy döntöttél, hogy az egészet leszoktató pelenka nélkül csinálod. Ha mégis azt használnák, ebben a cikkben mutatunk egy nagyon jó terméket hozzá. Ide kattintva elolvashatod a cikket.
Ne felejtsd el alaposan lemosni vízzel a bilizés után, majd bekenni a popsiját krémmel. Kiütések ugyanis pelenka nélkül is előfordulhatnak.
Az éjszakai WC használat egy külön stresszfaktor lehet. Ne aggódj, hamarosan a gyermeked képes lesz belerázódni abba a rutinba, hogy éjszaka mondjuk pelenkát használ, nappal pedig bilire jár, majd abba is, hogy éjszaka elmarad a pelenka.
Egy négygyermekes gyermekorvostól azt a tanácsot kaptam, hogy amint a gyerek elkezd mondatokat használni, akkor van itt az ideje a pelenkáról való leszoktatásnak. Persze ez nem mindig van így, de nekem jó támpontot adott arra, hogy mikor érdemes elkezdeni kísérletezgetni.
Amint a gyermek meg tanul jól beszélni, tanítsd meg neki, hogy szóljon, ha mennie kell. Segít, ha a bilizés jelzése olyan egyszerű szavakból áll, amelyeket könnyen megtanulhat. Általában a "kaki, pisi, bili" szavak szoktak lenni ezek a szavak. Minden alkalommal, amikor kimondja, menjetek együtt és várd meg.
Ha megteszi, dicsérd meg, amiért szólt neked. Ha azonban nem teszi meg, ne dorgáld meg és ne büntesd meg. Csak segíts neki visszavenni a nadrágját és hagyd, hogy folytassa a napját. Idővel képes lesz megtanulni a jeleket és összeköti a folyamatot.
Erről már többször is beszéltünk ebben a cikkben, de érdemes újra elmondani: a pozitív megerősítés csodákra képes, amikor a gyerekedet neveled. Ha pozitív megerősítést nyújtasz, például mosolyt, ölelést vagy dicséretet, a gyermeked érezni fogja, hogy valamit jól csinált. Ez ösztönözni fogja, hogy újra megtegye. Ha következetesen csinálod, a bilire járásnak nem kell stresszes élménynek lennie mindkettőtök számára.
Nagyobb gyermekek esetében próbáld meg a bilire járást extra szórakoztató élménnyé tenni. Egyes szülők ezt könyvekkel, dalokkal vagy jutalmakkal teszik. Mások viszont inkább a szórakoztató és kreatív biliztető játékokat részesítik előnyben, amelyek arra ösztönzik, hogy minden alkalommal menjen a bilire. Néhány szülő azonban valamiféle megvesztegetéshez folyamodik. Csak válasszon ki valamit, amit a gyermeke szeret. A határaidat és a nevelési elveidet Te ismered, ezért ezen a téren a jutalmazás formája is egyénenként eltérő lehet. Mi úgy csináltuk, hogy vettem egy könyvet a Kicsi Paul-ról, aki nem szeretne bilizni. Egy cuki történetben meséli el, hogy Paul az elején tiltakozik, aztán mégis megpróbálja és sikerül neki. A gyermekeim nagyon szerették ezt a mesekönyvet és a bilizős időszakban rongyosra olvasgattuk.
Néha előfordulnak balesetek a bilire szoktatásnál. Ez teljesen rendben van és nem jelenti azt, hogy teljesen kudarcot vallottál. A legjobb, amit tehetsz, hogy ott folytatod, ahol abbahagytad és kitartó vagy.
Előfordulhat azonban, hogy a gyerek visszafejlődik. Gyakran előfordul, hogy a visszafejlődés akkor következik be, amikor különösen stresszes, talán egy költözés, a rutin megváltozása vagy egyszerűen csak a nyomás miatt. Amikor ez történik, próbálj következetes, de gyengéd lenni. Még neked nem is tűnik nagy dolognak, a gyermeked lehet, nehezen tud megbirkózni vele. Ha ez segít, térjetek vissza pelenkára egy hétig, majd folytasd a bilire szoktatást, amikor már jobban érzi magát.
Ne bosszankodj, ha gyermeked nem olyan gyorsan halad, mint ahogyan szeretnéd, vagy legalábbis nem olyan gyorsan, mint más gyerekek. Minden gyerek a saját tempójában fejlődik és teljesen rendben van, ha egy gyerek nem tud olyan korán búcsút inteni a pelenkának, mint mások.
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe