Egy kisbaba születése számos kérdést felvet. Az újdonsült szülők ilyenkor egy csomó olyan témával találkoznak, amivel azelőtt nagy eséllyel nem és egy csomó olyan döntést kell meghozniuk, amelyre előtte talán nem is gondoltak.
Persze elképzelései mindenkinek vannak, de az elképzelés és a gyakorlat nem mindig fedi egymást.
Amikor a gyermekem megszületett, az egyik ilyen nagy döbbenet számomra a pelenka hegyek voltak. Mielőtt nem kezdtek el gyűlni a kis fehér kupacok, nem is gondoltam volna, hogy egy újszülött milyen sok pelenkát képes felhasználni.
Éppen ezért idővel a pelenkahegyek rengetege elkezdett picit zavarni is, hiszen éreztem, hogy a környezetre gyakorolt hatása a naponta elfogyasztott 5-10 pelenkával nem elhanyagolható. Az árakról pedig ne is beszéljünk.
Ezért elkezdtem olvasgatni más, környezetbarát megoldások felé és elég hamar a látókörömbe került a mosható pelenkák világa.
Fontos leszögezni, hogy a biológiailag lebomló pelenkák, mint például a bambusz pelenkák is legalább olyan hasznosak a környezetre nézve, mint mosható társaik. Sokan vannak, akik a mosható pelenkák használatát a biológiailag lebomló pelenkák használatával egészítik ki, kényelmi szempontok miatt.
Éppen ezért most röviden összefoglalom, hogy mit érdemes tudni a mosható pelenkákról.
A mosható pelenka egy pelenkabetétből és egy külső pelenkából áll. A belső pelenkabetét anyaga 2 réteg bambusz frottír és 2 réteg mikroszál réteg, 28 cm x 11 cm nagyságban. Ezek a pelenkák tökéletesen illeszkednek az újszülött pelenka külsővel. A mikroszál nagyon sok nedvességet fel tud szívni és gyorsan szárad. A bambusz nagyon puha és jó nedvszívó, magában tartja a nedvességet, baba feneke nem fog a pisiben tocsogni, nem lesz kitéve irritációnak. Az úgynevezett „snap-in” patentok segítségével a pelenkabetétet hozzá tudod rögzíteni a pelenka külsőhöz, így nem mozdul el, jól tartja magát, még ha izeg-mozog is a kisbabád.
Tehát ez egy alapvetően picit vastagabb, törölközőszerű anyagból készült alsónadrág, amely körül egy vízálló külső réteg található.
A PelenkaVilág tippje:
- Kezdd kicsiben! A mosható pelenkázás nem mindenkinek való. Jó pár embert ismerek, aki kipróbálta és feladta, mert kimerítőnek találta. Sokan például éppen ezért kombinálják. Próbáld ki 2-3 külső pelenkával és 10-12 belső betéttel, hogy teszteld, mennyire tudsz ezzel megbirkózni.
- Készülj fel arra, hogy többet fogsz mosni.
- Nyáron próbáld ki! Egyszerű, praktikus oka van: a napon gyorsan megszáradnak a betétek.
- Az egyik leginkább meggyőző érv a mosható pelenkák mellett, hogy kíméli a baba bőrét, hiszen a pici nem érintkezik a pelenka gyártás során használt, egyes pelenka fajták esetén felhasznált kémiai anyagokkal. A mosható pelenkák esetén ez a veszély nem áll fenn, azaz jót tesznek a baba bőrének! Fontos azonban, hogy csak akkor, ha gyakran cseréljük őket! Ennek az az oka, hogy természetessége miatt kevésbé nedvszívóak, mint az eldobhatóak, ezért gyakrabban kell cserélni őket.
- Ha pelenkakiütést tapasztalsz (pelenkakiütés ellen: Neogranormon vagy Sudocrem), akkor szinte biztos, hogy gyakrabban kell cserélni a mosható pelenka betétjét.
- Egy számmal nagyobb babaruhára lehet szükséged, ha mosható pelenkát használsz. Ennek az az oka, hogy több helyet foglalnak el, mint eldobható társaik.
- Lehet, ezek egy picit elsőre kihívásnak tűnnek, de a jó hír az, hogy a textilpelenka használata nem olyan szörnyű, mint amilyennek hangzik, ha már kialakult egy rutin. A legmegnyugtatóbb, hogy az első hónapok után javul minden, amikor a baba szilárd ételt kezd enni és a széklete szilárdabbá válik.
- Éppen ezért kezdd fokozatosan, például most tavasszal, amikor eleve könnyebben lehet az időjárás kedvező mivolta miatt kipróbálni ezt a folyamatot. Ha nem sikerül, akkor se érezz bűntudatod, nagyon sok jó bambusz pelenka van a piacon, amelyek szintén a környezetet óvják és a pénztárcát sem terhelik meg.
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe