A széklet konzisztenciája nagymértékben függ a baba étrendjétől és fejlődési szakaszától.
Napi egy-nyolc székletürítés normális. A 4. élethéttől azonban előfordulhat, hogy a teljesen szoptatott gyermekeknek néhány napig nincs széklete.
Mi befolyásolja a baba székletét?
--> Gyógyszer
A bélmozgás típusát akár gyógyszerek is befolyásolhatják.
Ha egy baba kiegészítő vaskészítményt kap például, vagy valamilyen étrend-kiegészítőt, a pelenka tartalma gyakran nagyon sötét lehet. A szinte zöldes-fekete színt a vas hozzáadása okozza. Ha a széklet ilyen elszíneződése vas-kiegészítők beadása nélkül jelentkezik, a sötét elszíneződést vér is okozhatja. Ezt mindenképpen orvosnak kell megvizsgálnia.
--> Szilárd étel = keményebb széklet
Az anya- vagy bébiételről a zabkására és a szilárd ételre való átállás is hatással van a székletürítésre. Az állaga és az illata jelentősen megváltozik, különösen a szoptatószékhez képest. A széklet általában még mindig pépes, de erősebb az illata és a színe gyakran sötétebb, különösen bizonyos ételfajták esetén.
Lehetnek emésztetlen maradékok a székletben, például kukoricaszem, áfonyahéj vagy paradicsomdarabkák. Ez normális és azt jelzi, hogy a csecsemő még nem tudja eléggé megrágni vagy feltörni az ételt a szájában. Ez különösen akkor fordulhat elő, ha a baba sokat és kapkodva eszik vagy csak néhány foga van, maga az étel pedig picit darabos volt.
--> Székrekedés, hasmenés, vér és nyálka keverékek
Vízszerű, bűzös sárgás, zöldes vagy barna színű? Ha a hasmenés nagyon gyakran rövid időn belül (néhány órán belül) jelentkezik és hányással is jár, fennáll a kiszáradás veszélye, különösen csecsemőknél és kisgyermekeknél. A legfontosabb intézkedés ebben az esetben a folyadék utánpótlás, amely ideális esetben kis mennyiségben és rövid időközönként történik.
Ha a gyermek kedvetlen, sápadt, letargikus és a kutacs beesettnek tűnik, mindenképpen fordulj orvoshoz. Szükség esetén infúzió beadása szükséges a megfelelő folyadékbevitel biztosítása érdekében. Akkor is orvoshoz kell fordulni, ha nyálka vagy vér van a székletben vagy ha a hasmenés anélkül jelentkezik, hogy befolyásolná a jólétet. Ez nem csupán csecsemőkre, de kisgyermekekre is vonatkozik. Akkor is konzultálni kell a gyermekorvossal, ha a szülők bizonytalanok vagy ha a hasmenés 2-3 napnál tovább tart. Ez vonatkozik a székrekedésre is.
--> Székrekedés
A kemény széklet is nagyon szorongathatja a babát. A túl kevés folyadék vagy ételintolerancia például kemény székletet okozhat. Az emésztést természetesen szilvalével vagy körtelével lehet elősegíteni. A teát és a gyógyszert mindig orvos vagy védőnő felügyelete mellett kell beadni.
Mivel a nagyon kemény széklet néha a végbélnyílás sérüléséhez vezethet, a székrekedés néha véres pelenkát eredményezhet. A tejfehérje-allergiák és fertőzések is okozhatnak vért a székletben. A székletben lévő régi fekete vér részben a szoptatás miatti fájdalmas mellbimbó miatt is lehet. Ez biztonságos a baba számára. Ennek ellenére orvosnak kell tisztáznia, hogy valóban ez-e az oka, főleg ha nem csak egyszer látjuk a pelusban.
Különösen az újszülötteknek vannak gyakran emésztési problémái, puffadás és kólika formájában. „Éretlen bélflórát” feltételezve az ilyen korú babák bizonyos bélbaktériumokat tartalmazó készítményekkel támogathatók. Erre a védőnő, orvos vagy patikus ad tanácsot.
Egyes csecsemők nagyon érzékenyek a szoptató anyjuk által fogyasztott ételekre. Ezt egyénre szabottan kell kipróbálni.
![]() |
Miről mesél a pelenka tartalma? Bizonyos esetekben a széklet állaga, illata, színe betegségre is utalhat. |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe