Nagy mérföldkő a fejlődésben a kúszás. Mondhatni, a kúszás az egyik legfontosabb mérföldkő a babák számára, amikor a mobilitásról van szó. Az, hogy ez pontosan hogyan történik és hogyan néz ki, babánként eltérő lehet.
A születendő gyermek már az anyaméhben is elkezd célzottan mozogni és edzeni az izmait. Amint a baba megszületik, az izmok állapota, annak feszessége (izomtónus) tájékoztat arról, hogy vannak-e motoros rendellenességek. Fontos figyelni, ha a baba nagyon ernyedtnek és gyengének tűnik vagy nagyon feszültnek tűnik a mozgásában. Mindkettő betegségek indikátora. Ha ezen a téren valami nyugtalanít, forduljunk a gyerekorvoshoz.
Körülbelül 6-8 héttel a születés után a baba úgy készül fel a későbbi kúszásra, hogy önállóan próbálja megemelni és tartani a fejét. A csecsemőknek erős nyak- és hátizmokra van szükségük ahhoz, hogy a kezükön és térdükön előre tudjanak haladni vagy akár eleve négykézlábra tudjanak állni.
Miután a baba körülbelül négy-öt hónapos korában megtanult hasról hátrafordulni és fordítva, felfedezi, hogy képes helyet is változtatni. Picit később az ülés helyzet önálló tartása készül elő, de előtte fontos, hogy maga a kúszás is meglegyen. Kúszáskor a baba lábakkal és karokkal halad előre, de még nem emeli fel a hasát, azaz nem mászik ténylegesen.
Ezt picit később teszi, ha már a váltott mozgás rögzül. A csecsemők gyakran eltöltenek egy kis időt ide-oda ringatózva, mielőtt valóban elkezdenének mászni.
A csecsemők átlagosan 6 és 10 hónapos koruk között tanulnak meg kúszni. Nagyban segíthetjük, ha a baba ritkábban van a bölcsőben vagy babaülésben és helyette a játszószőnyegre tesszük néhány játékkal. A baba ugyanis csak akkor tudja megerősíteni az izmait és fellendíteni a motoros fejlődést, ha szabadon tud mozogni és megtámasztani magát.
Kúszás közben a legnagyobb nehézség a térd és a kéz egyensúlyának megőrzése. Ehhez nagyfokú koordinációra, valamint izomerőre van szükség a karokban és a lábakban. A csecsemők különleges mesterműve a keresztmászás, melynek során az egyik oldali kart a test másik oldalán lévő lábbal párhuzamosan mozgatjuk előre vagy hátra.
Körülbelül 12 hónapos korában sok csecsemő nagyon jól tud már mászni. Néha olyan gyorsak, hogy egy felnőttnek mindenhova követnie kell, hogy esetleg megelőzzön egy veszélyes helyzetet.
A kúszás fontos közbenső lépése az önálló járásnak. A baba megtanulja felhúzni magát a bútorra vagy a lábadra. Ez a tökéletes gyakorlat arra, hogy először állva próbálja meg sikeresen megtenni az első lépéseket.
Így támogathatod és bátoríthatod a babádat
Szeretnél segíteni a babádnak a kúszásban? Ehhez helyezd kedvenc játékaikat látható helyre, de ne elérhető közelségbe. Ez felkelti a baba érdeklődését és kúszásra ösztönzi.
Ha a kicsi úgy érzi, hogy valamilyen érdekes játékhoz kell érnie, különféle dolgokat fog kipróbálni, hogy megkapja, amit akar. Talán az elején frusztrált lesz, de ez nem baj. Ilyenkor várj egy kicsit, hátha mégis megpróbálja. Ha nem, elég megvigasztalni és utána később újra próbálkozni.
Guríts egy színes labdát a babád elé, hogy ösztönözd. Sok baba a karján húzza magát előre, ami szintén jó megoldás.
Ha gyermeked már négykézlábra áll, de nem halad előre, gyengéden a két kezeddel ringasd előre és hátra a medencéjét, hogy érzékelje a súlya eltolódását. Ha előre hátra ringatózik, az jó előjele a kúszásnak.
Amint a baba rájött, hogyan kell előre haladni és talán még kúszni is, a különböző felületek és ügyességi pályák (párnák, alagutak stb.) rengeteg szórakozást és gyakorlatot biztosíthatnak számára.
Fontos!
Tedd biztonságossá a lakást a gyermeked számára. Legkésőbb most jött el ennek az ideje. Az ajtó becsípődése elleni előkészület, valamint az él- és sarok védelem kiemelten fontos. Az alacsony komódokat hátulról érdemes a falhoz rögzíteni, nehogy előbb-utóbb magára húzza, hiszen a fiókok kipakolásánál nincs is nagyobb szórakozás, ha a baba a totyogó korba érkezik. Az elektromos dugaljak is most már pont szemmagasságban lesznek, amivel a babák szeretnek is kísérletezni. Erre érdemes már most felkészülni, hogy értelmetlen baleseteket és sérüléseket előzz meg.
![]() |
Mérföldkövek az első 6 hónapban – mit kell tudnia a babának? Nem árt, ha Te is tisztában vagy ezekkel! |
---|
![]() |
Így fejlődik a kisbabád élete második hónapjában Mi történik még a 2. hónapban? Lássuk! |
---|
![]() |
Így fejlődik kisbabád élete 3. hónapjában Felemeli a fejét, rád mosolyog és egyre kevesebbet szunyókál. |
---|
![]() |
Mikor emelik fel a csecsemők a fejüket és tartják meg biztosan azt? A baba fejlődésének egy kiemelten fontos állomása a fej tartása. |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe