ok anya számára szent a gyermeke alvásideje és nem szívesen hagyják ki. Vannak, akik nem tartják be szigorúan: ha tudják, leteszik a gyermeküket, de ha nem sikerül, akkor az sem baj.
Az alvás a nap közepén egy rövid pihenő, szusszanás az izgalmas, játékkal teli világban. Gyakran előfordul, hogy ha kimarad, akkor a délután vagy este igazi nyűglődés lesz az egész családnak és valahogy semmi sem működik igazán.
Természetesen ez nem minden gyerekre vonatkozik; vannak, akik remekül bírják a napot alvás nélkül, vagy egyszerűen csak elalszanak egy rövid, pihentető pár percre és utána folytatódhat is tovább a nap.
De általában a kisgyermekek, akiknek még mindig szükségük van a szundikálásra, ha kimarad, akkor a délután maga lesz a pokol. Teljesen megőrülnek, harsányak, mogorvák, agresszívek lesznek, egymást követik a hiszti rohamok és a sírás, nyűglődés. Nem szép ezt így kimondani, de sajnos ez is gyakori példa. Ez az állapot maguknak a kicsiknek sem kellemes, ezért is fontos, hogy alkalmazkodjunk a gyermek igényeihez és lehetőleg tegyük számára lehetővé a déli pihenőt, ameddig csak lehet! Arról nem beszélve, hogy Anya számára is egy kis feltöltődés lehet ez az időszak, amikor szundíthat egyet, vagy csendben zenét hallgat, olvas valamit.
Gyakori érv, főleg azoktól, akik nem ismerik annyira a gyermeked, hogy hagyd ki az alvást, akkor talán jobban és könnyebben alszik el este. Ez szintén egy tévhit. Van, akinél bejön, van, akinél nem. A fiam például 5 éves koráig igényelte a délutáni alvást, a lányom 2,5 éves korától elutasította és semmi árán sem tudtam letenni aludni. Egy barátnőm lánya pontosan ugyanígy volt ezzel, egy másik barátnőm lánya délutánja pedig akkor borul fel, ha 5 évesen kimarad a szundi.
Minden gyermek más, egyedi és megismételhetetlen! Ezért nem szabad ráerőltetni a gyermekre minden áron bármelyik változatot is, hanem lehetővé kell tenni számára egy időszakot, amikor pihenhet, függetlenül attól, hogy alszik, csendben játszik vagy könyvet lapozgat, netán egy rövid mesét néz. Mi szülőként azzal segíthetjük gyermekünket, ha erre az idősávra nem szervezünk programot neki, csak ha elkerülhetetlen.
Ebben a témában a Nature and Science of Sleep tudományos folyóiratban publikáltak egy cikket, amely a kisgyermekek délutáni alvásával foglalkozik.
A kisbabák esetén például a két, napközbeni rövid alvást tartják a legideálisabbnak, hiszen ilyenkor ez a kis pihenés nagyban segíti a nap új információinak és benyomásainak feldolgozását, és ezáltal a tanulást. Ez a kis pihenés megszilárdítja az izgalmas élmények emlékeit, hiszen ebben a korban, mint szivacs, szívják magukba az információkat. Az általános javaslat az, hogy ameddig csak lehet, teremtsük meg a gyermek számára a pihenés feltételeit.
Természetesen a gyermek fejlődése biztosan nem késik, ha nem alszik ebédidőben. Ezért ha gyermekünk már nem igényli, nem kell mindenáron erőltetni. Mégis, a pihenés egy nagyszerű dolog egy kisgyermek agyának, ezért megfosztani tőle mondjuk, egy program miatt lehetőleg ne tegyük.
Amit egyébként a kutatók nem tudnak megmondani, az az, hogy a szundikálás milyen életkorig előnyös a gyermek számára. A legtöbb tanulmány a két év alatti gyermekekre összpontosít, de gyanítják, hogy a jótékony hatás még tovább érvényesül és ezen a téren a gyerek maga meg is tudja mutatni az igényeit, amikor a szundikálás szükségtelenné válik. Vannak szülők, akik azt hiszik, hogy ha napközben jól lefárasztja a gyereket, akkor majd könnyebben megy az esti fektetés és tovább alszik reggel. Ez sajnos nem feltétlenül igaz, sőt többnyire egyáltalán nem igaz. Ezért ha ez lenne az érv a délutáni alvás kimaradása mellett, felejtsük el. A rendszeres és kiegyensúlyozott alvás ugyanis támogatja az esti alvást is és sokkal minőségibb éjszakai alváshoz jutnak a gyerekek általa.
Nálatok hogy alakult ez? Alszanak a gyerekek még délután?
![]() |
Örök téma: a baba alvása A babák szinte bárhol elalszanak? |
---|
![]() |
Miért van szükségük a gyerekeknek az óvoda kipihenésére? Gyermekeiknek időnként szünetre van szüksége az intézményektől! |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe