Eljött végre a karácsony!
Ilyenkor nedves, hideg és sötét van odakint. A növények már régen lehullatták a leveleiket, fűtől és az örökzöld fáktól és bokroktól eltekintve meglehetősen sivárnak tűnik a táj.
Remélhetőleg már sikerült beszerezni az ajándékokat és nincs más hátra, csak sütik készítése és az ünnepekre való készülődés egy forró tea társaságában!
Sokan vagyunk úgy, hogy a karácsonyhoz hozzátartozik a karácsonyi hangulatú díszítés, amelyben nem csak a fenyőfa, az adventi koszorú vagy az ajtókopogtató, de a látványos díszítő növények is helyet kapnak.
Nem véletlen, hogy ilyenkor tömve vannak a virágboltok mikulásvirággal, karácsonyi kaktusszal, amarillisszel, hiszen ezek a hangulatos karácsonyi szezon részei. Sajnos nem minden növény kerülhet gyerekek és állatok közelébe!
Most nem riogatni szeretnénk, de fontos tudni, hogy számos karácsonyi növény mérgező, ezért nem csak a kisgyermekek, de a háziállatok elől is jobb távol tartani őket.
Itt egy lista, amire érdemes odafigyelni:
Mikulásvirág
Míg egyesek azt feltételezik, hogy teljesen ártalmatlan, számos tudományos forrás támasztja alá, hogy a mikulásvirág mérgező az emberekre és állatokra.
A selyemfű-félék családjába tartozik, amelyről ismert, hogy bőrirritációt okoz. Allergiás reakciót akkor válthat ki, ha leszakítjuk a növény egy részét és a belőle kifolyó tejnedvvel érintkezik a bőrünk. Fontos, hogy nem mindegyik mérgező, de egy laikus számára nem lehet különbséget tenni, ezért érdemes mindegyikre úgy tekinteni, mint ha mérgező lenne.
A levelek és virágok fogyasztásakor jelentkező tünetek gyomor- és bél rendszeri panaszok, a szembe kerülő nedv pedig irritálhatja a kötőhártyát.
Ezért ha gyermekünk szereti tépkedni a virágokat úgy általában, tegyük a mikulásvirágot nem elérhető magasságba.
Karácsonyi kaktusz
Kicsi és meglehetősen feltűnő növény, amely megfelelő gondozás mellett karácsonykor virágzik és csodaszép csüngő kompozíciót ad. A növény részei azonban allergiás reakciót válthatnak ki, ezért érdemes tőle a kicsiket távol tartani.
Magyal
Népszerű karácsonyi növény, amelyet dekorációként gyakran használunk.
Lenyűgöző örökzöld leveleivel és élénkpiros bogyóival egy igazi figyelemfelkeltő darab. A levelek szúrósak, különösen ha nagy mennyiségben (csokor) vannak tárolva. Az élénk piros bogyók mérgezőek és fogyasztásuk gyomor-bélrendszeri panaszokhoz vezethet.
Fagyöngy
A magyalhoz hasonlóan a dekoratív fagyöngy bogyója is erősen mérgező, ezért gyermekektől távol kell tartani.
Tiszafa
A tiszafa bogyója és a tűlevele erősen mérgező. Nagyobb mennyiség életveszélyes is lehet, ezért nem hogy díszítésre ne használjuk, de ha van belőle a kertünkben, akkor vagy vágjuk ki vagy a bogyóit folyamatosan távolítsuk el a fáról (azaz szedjük le) vagy a lehullott bogyókat seperjük össze és dobjuk ki. Ez különösen akkor fontos, ha a totyogónk egy igazi kísérletező személyiség, aki alaposan megvizsgál mindent.
Amaryllis / amarillisz
A jácinthoz hasonlóan minden része erősen mérgező. Nagyon mutatós növény, de inkább tartsuk egy magasabb ablak párkányán vagy olyan helyen, ahol gyermekünk nem tudja elérni.
Karácsonyi rózsa
A karácsonyi rózsa akkor is mérgező, ha a kertben tartjuk. A növény minden része mérgező emberre és állatra.
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a bajt?
Az első és legfontosabb: tegyük a növényt nehezen elérhető helyre, ha nem szeretnénk lemondani a látványukról.
Viseljünk kesztyűt a növények vágásakor. A vágott részeket gondosan tegyük el, hogy a gyermek véletlenül se tudjon hozzá érni, netán elfogyasztani.
Járjunk nyitott szemmel és meséljünk gyermekeinknek arról, hogy a növényeket nem szabad a szájukba venni. Ha olyan növényt látunk, amelyről biztosan tudjuk, hogy mérgező, mutassuk meg gyermekünknek.
Lehet, most azt gondolod, hogy túlzott óvatosságra intünk. Természetesen nem szeretnénk semmilyen félelmet elültetni, de nem baj, ha inkább óvatosak vagyunk.
Sajnos példákat is tudunk hozni, amiért fontosnak tartottuk erre felhívni a figyelmet. Van olyan játszóteres ismerősünk, ahol a gyermek totyogó korában képes volt a szájába venni mindenféle levelet, növényt.
Ne feledjük, nem csak gyermekekre veszélyes! Egy ismerősünk nagypapáját azért szállították egyszer kórházba, mert a csattanó maszlag pici fekete magjától hallucinálni kezdett és beszámíthatatlanul viselkedett. Ezek a bogyók ugyanis megtévesztésig hasonlítanak a fekete borsra, és felhasználta azt ízesítésre.