A tudomány egyre világosabban mutatja be, hogy szoros kapcsolat van a táplálkozás és a fejlődés között. Ismerd meg a legfontosabb tápanyagokat, amelyekre most szüksége van a gyermekednek.
A- vitamin
Az A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin és állati eredetű élelmiszerekben, például húsban, tejtermékekben és tojásban található meg. A szervezet számos funkciójához fontos és hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.
Tipp: jobb egy kis hús, mint a sok kolbász.
Adj gyermekednek heti 2-3 tenyérnyi adag (kb. 150 g) húst. Válassz alacsony zsírtartalmú pulyka- és csirkehúst vagy sovány sertés- és marhahúst. A kolbászt sok gyerek kedveli, de csak kis mennyiségű kolbászt adjunk gyermekünknek, mivel rejtett zsírokat és sókat tartalmaz.
C-vitamin
A C-vitamin nagyon fontos az immunrendszer számára. Szinte minden állati és növényi élelmiszerben megtalálható, de különösen a friss gyümölcsökben és zöldségekben.
Tipp: zöldség és gyümölcs – ha színes, az egészséges
Ideális esetben a gyermeked napi 5 adag gyümölcsöt és zöldséget kap (2 gyerek keze kb. 1 adag, típustól és elkészítéstől függően). Variálj és kombinálj minél több különböző fajtát (friss és/vagy fagyasztott). Időnként helyettesíthetsz egy adagot tiszta gyümölcs- vagy zöldséglével vagy turmixszal (cukor, tartósítószer, színezék vagy adalékanyag nélkül). Gyümölcs- és zöldségkonzerv azonban nem ajánlott, ugyanis a vitamintartalom túl alacsony.
D-vitamin
A D-vitamin különleges helyet foglal el a vitaminok között, mivel táplálékkal juthatunk hozzá és az emberi szervezetben is képződhet a napfény hatására. A D-vitamin alapvető szerepet játszik a csontképződésben. Sajnos a tanulmányok azt mutatják, hogy a mai kisgyermekek gyakran nem rendelkeznek elegendő D-vitaminnal. Átlagosan az ajánlott napi D-vitamin bevitel mindössze 6 százalékát fedezi az étrend. De a D-vitamin-hiány magyarázható azzal is, hogy télen túl kevés a napfény, nyáron magas a fényvédelem és a gyermekek nem töltenek sok időt a szabadban.
Tipp: hal – minél előbb, annál jobb
A hal értékes jódot, D-vitamint és fontos omega-3 zsírsavakat biztosít. A gyermek táplálékbevitelének tartalmaznia kell heti 1-2 adag halat, lehetőleg 1 adag helyi halfajtát, mint pl. pisztráng és 1 adag olajos tengeri halat, például lazacot, heringet vagy makrélát. Egy adag a kisgyermekek számára átlagosan 50 g-nak felel meg (kb. 1 gyerek tenyér). Különös figyelmet kell fordítanunk a szálkák óvatos eltávolítására (fulladásveszély!).
A fenntarthatóság szempontjából tengeri halak vásárlásakor figyelembe kell venni az MSC vagy ASC jóváhagyási pecsétet és a környezetvédelmi szervezetek vonatkozó ajánlásait. Ha a gyermeked nem szereti a halat, először ízesítetlen halat, például tőkehalat próbálj ki és keverd össze a halat növényi rizzsel vagy tésztaszósszal. A gyermeked néhány próbálkozás után biztosan meg fogja érezni az ízét. Ha nem eszik tengeri halat, legalább napi 1 teáskanál repceolajat kell beépíteni az étrendbe.
A jód
A jód egy nyomelem, amely a pajzsmirigyhormonok felépítéséhez szükséges. A jód hozzájárul a normál növekedéshez és az agy fejlődéséhez is. A jódot a tengeri halak tartalmazzák, de más élelmiszereinkben nem található meg kellő mértékben. Átlagosan az ajánlott jódbevitel 56 százalékát teszi ki a csecsemők táplálékbevitele. Támogasd hát kisgyermeked tápanyagellátását olyan élelmiszerekkel, amelyek kifejezetten fontos vitaminokat és jódot tartalmaznak gyermekbarát mennyiségben. Ilyen lehet például az Aptamil gyerektej.
Tipp: táplálék az agynak
Az agyfejlődés szempontjából fontos jód megfelelő ellátása érdekében a gyerekeknek hetente 1-2 adag halat kell adni (töke fekete tőkehal, lepényhal, foltos tőkehal, stb.). Lehetőleg egy helyi tengeri hal és 1 zsíros tengeri hal. Lehetőleg kevés sót használj, és ha lehet, jódozott konyhasóval ízesítsd a kisbabád ételét.
![]() |
Sok csecsemőnél túl korán kezdik a hozzátáplálást Mikor érdemes elkezdeni a hozzátáplálást? |
---|
![]() |
Mit egyen a baba az első életévben? Anyatej, tápszer és hozzátáplálás. Ezek az ételek mind szóba jönnek a baba első életévébe, mint táplálék. |
---|
![]() |
Első próbálkozások a kanállal A kiegészítő élelmiszerek bevezetése mérföldkő gyermeked étrendjében. Mikor érdemes elkezdeni? |
---|
![]() |
Mit jelent a baba által vezetett elválasztás (BLW)? Hogy ismerjük fel a jeleket, hogy itt az idő elkezdeni a hozzátáplálást vagy a BLW táplálást? |
---|
![]() |
Gyakorlati tippek és információk a hozzátáplálás megkezdéséhez Hogyan, mikor és mennyi kiegészítő táplálékkal etessük a babát? |
---|
![]() |
Pohár vagy üveg? Tanítsuk meg inni a babát! |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe