1. tévhit: A hideg időjárás alatt jobban terjed a koronavírus.
Tény: Az emberi test, amelyben a vírus életben marad, átlagosan 36,5-37 °C-os hőmérsékletű, függetlenül a külső hőmérséklettől vagy az időjárástól. Azaz a vírus hidegben és melegben is létezik és tud fertőzni. Mivel a vírus cseppfertőzéssel, zárt terekben terjed a legkönnyebben, ezért tény és való, hogy hidegben jobban terjedhet, mivel eleve orrfolyós időszak alatt, többet töltünk a szobában, kevesebbet mozgunk a szabadban. De ugyanez megtörténhet, ha nyáron vagy tavasszal, zárt térben, akár párásabb időben lennénk. Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a maszk viselésének fontosságát.
2. tévhit: A forró fürdő, inhalálás gőzben segíthet megelőzni a koronavírus fertőzést.
Tény: Ha forró fürdőt adunk gyermekünknek, az nem akadályozza meg a koronavírus okozta esetleges fertőzést. Ugyanez érvényes a kamillás inhalálásra is. Gyermekünk testhőmérséklete a zuhany vagy a fürdővíz hőmérsékletétől függetlenül 36,5°C és 37°C között marad. Legyünk óvatosak a forró vízzel, mert az könnyen égési sérüléseket okozhat. A belélegzett túl forró gőz is okozhat sérüléseket a légutakban. A legjobb, ha kétség esetén beszélünk a gyermekorvossal és kikérdezzük.
3. tévhit: Ha lázas a gyerek, akkor koronavírusos.
Tény: A lázmérő segít megállapítani, hogy gyermeke lázas-e (azaz magas-e a láza). Ezt számos dolog okozhatja, egy ok lehet a koronavírus. Ne feledjük, attól, hogy koronavírus járvány van, a többi betegség nem tűnt el! Ha hőemelkedést vagy lázat észlelünk gyermekünknél, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy gyermekünk koronavírusos beteg. Egyes esetekben a gyermekek teljesen tünetmentesek, vagy csak a megfázás tüneteit mutatják. Azaz, bár a vírus megfertőzte őket, nem jelentkeznek lázas tünetek. Ezekben az esetekben a lázmérő nem tudja megállapítani, hogy a gyermek fertőzött-e. Alapvetően 2-10 napig is eltarthat, amíg a betegnél lázas tünetek jelentkeznek, ha jelentkeznek.
4. tévhit: A sóoldatos orr öblítés/ inhalálás segít megvédeni gyermekemet a koronavírustól.
Tény: Nincs bizonyíték arra, hogy a rendszeres sóoldatos orr öblítés/ inhalálás megvédi gyermekünket a légúti megbetegedéstől, például a koronavírus által okozott Covid-19-től. Segíthet azonban a gyermeknek a nátha leküzdésében. A kisbabák esetén ilyenkor az orrszívás kiemelten fontos! Ha sokat vagyunk úton, érdemes beszereznünk egy elektromos, kézi orrszívót is, ezt sokáig fogjuk használni, akár több gyermeknél is és többszörösen behozza az árát. Orrszívó kínálatunk: ORRSZÍVÓK
5. tévhit: A gyerekek nem betegedhetnek meg a koronavírustól.
Tény: Minden korosztály megfertőződhet a koronavírussal. Úgy tűnik, hogy az idősebbek és a már krónikus betegségekben (például cukorbetegség, szívbetegség vagy asztma) szenvedők hajlamosabbak arra, hogy a vírustól súlyosan megbetegedjenek. Ettől függetlenül mindenki érintett, a kisbabák is. Ezért fontos, hogy már a babalátogatás alkalmával (erről ITT írtunk) is fokozottan figyeljünk és elővigyázatosak legyünk. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt javasolja, hogy minden korosztály védekezzen a vírus ellen.
6. tévhit: A koronavírus antibiotikumokkal megelőzhető.
Tény: Az antibiotikumok nem segítenek a vírusos betegségeken. Ezért antibiotikumokat nem szabad alkalmazni a koronavírus okozta fertőzés megelőzésére vagy kezelésére. Egyes esetekben a kórházban fekvő betegek egyidejű bakteriális fertőzés miatt kapnak antibiotikumokat.
7. tévhit: Vannak gyógyszerek, amelyek megelőzik vagy kezelik a koronavírus-fertőzést.
Tény: Sajnos a mai napig nincsenek olyan specifikus gyógyszerek, amelyek segítenének a koronavírus megelőzésében vagy kezelésében. Az egyetlen megoldás az oltás, amely ugyan nem véd meg attól, hogy elkapjuk a vírust, de segíti annak enyhébb lefolyását. Vannak gyógyszerek, amelyek enyhítik az esetleges tüneteket, erről tájékozódjunk orvosunktól. A vírus ellen a legjobban a saját antitestjeinkkel tudunk küzdeni. A már fertőzött embereket azonnal kezelni kell a tünetek enyhítése érdekében, valamint felelősen kell viselkedni: otthon kell maradni, hogy ne terjesszük tovább a betegséget.
8. tévhit: A kézszárítók segítenek a koronavírus ellen.
Tény: Az alapos kézmosással ellentétben a kézszárító nem segít a koronavírus ellen. Kézmosás után, főleg ha nyilvános helyen vagyunk, ne használjuk a nedves textil törölközőt, mert nem tudhatjuk, mikor mosták ki utoljára. Ilyen esetben a kézszárító valóban jobb választás.
9. tévhit: Ultraibolya lámpák / UV fertőtlenítő lámpák segítenek a koronavírus ellen.
Tény: Az UV-lámpák nem képesek elpusztítani a koronavírust, és nem szabad a gyermekek kezének fertőtlenítésére használni, mivel az UV-sugárzás bőrirritációt okozhat. A kézmosás a leghatékonyabb fegyver. Ha erre épp nem adódik alkalom, akkor a fertőtlenítő folyadékok is hasznosak, azonban ezek irritálják bőrünket. Ha kezünkön kiütések jelennének meg, akkor például a Sudocrem tökéletes megoldás az irritált bőr ápolására. Popsikrém kínálatunk: POPSIKRÉMEK
Iratkozz fel, majd igazold vissza azonnal a PelenkaVilag.hu hírlevelét és első vásárlásod mellé máris meglepünk egy kedvezményes kuponnal!
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe