Gyakran hallom ismerős körben, hogy az addig 2-2,5 éves kisgyermek, aki eddig látszólag kiegyensúlyozottan élte a mindennapokat és testileg-lelkileg szépen fejlődött, a kistesó érkezését követően addig nem ismert viselkedési mintákat kezd felvenni.
Fontos tudnod, hogy nem vagy egyedül és nem csinálsz semmit sem rosszul! Még akkor sem, ha nem működik az, ahogy elképzelted, pedig minden fellelhető információt már elolvastál a témában és telis tele van a tarsolyod jobbnál-jobb, másoknak már bevált tanácsokkal.
Ez az időszak a gyereknevelés során egy jellemző kihívás, amellyel valamilyen formában minden többgyerekes szülő találkozik. Egy érzékeny korszak, főleg akkor, ha a nagyobb gyerkőc maga is épp a dackorszak emelkedőivel és lejtőivel küzd épp.
Mire számíthatsz?
- Előfordulhat, hogy könnyen dühbe gurulnak, vagy akár csapkodnak, rugdosnak, főleg ha már picit fáradtabbak is. Így az esti rutin, a pizsama felvétele vagy a fogmosás is könnyen egy tortúra lehet.
- Az is jellemző, hogy a nagy is hirtelen nagyobb figyelmet szeretne magáénak tudni, ezért gyakran újra kisbabát játszik.
- Rosszalkodik, hogy magára vonja a figyelmet.
Mit tehetsz?
- Először is nézz szembe a negatív érzéseiddel és merj magadra koncentrálni. Igaz a mondás, hogy ahol az anya boldog, ott a család is boldog. Ha tele vagy frusztrációval vagy aggodalommal, könnyen átragad a család többi tagjára is, főleg a picikre, akik pillanatok alatt levágnak minden érzelmi rezdülésedet. Ezért lazulj és próbálj meg elnézőbb lenni magaddal szemben.
- Készítsd fel a nagy tesót a kicsi érkezésére. Persze egy 2-3 éves gyerek nem tud igazán felkészülni erre a nagy változásra, de ha sokat beszélgetünk és mesélünk neki, akkor az egész helyzet és téma természetesebb lesz számára.
- Tartsuk be a napi rutint, hogy ezen a téren ne legyen változás a gyermek életében. A rutin kiszámíthatóságot és keretet biztosít a gyerekeknek.
- Hozzon a kistesó ajándékot a nagynak. Persze nem kell nagy dologra gondolni, de ha a pici érkezését egy jó mese könyvvel, vagy egy játékkal köti össze, segíthet a pici elfogadását.
- Konzekvensen és türelmesen meséljük el újra és újra, hogy a kis babával hogyan kell bánni, mire van szüksége és vonjuk be a nagyot minden feladatba. Segítsen a pelenkázásban, a ruha kiválasztásában, a fürdetésben.
- Ha van energiánk, meséljünk vagy nézegessünk könyveket szoptatás közben. A mese egy olyan varázs világba viszi a gyermekünket, hogy általa könnyebben tudja az őt ért nehézségeket feldolgozni. Kis tesó érkezéssel kapcsolatban nagyon jó könyvek vannak, de nem kell csupán ezekre hagyatkoznunk, a mese önmagában gyógyít.
- Éreztessük a nagy tesóval, hogy feltétel nélkül szeretjük, még akkor is, ha néha nem úgy viselkedik, ahogyan szeretnénk. Ez nekünk természetes, de gyermekünket erre muszáj emlékeztetnünk.
- Próbáljunk meg egy kis időt kettesben tölteni a nagy tesóval, hogy feltöltsük picit a szükségleteit.
- Maradj nyugodt, még ha csak látszólag is, mivel az érzelmeidet a gyerekek egy pillanat alatt levágják. Ezen kívül a stresszes szituációk kezelését a gyerekek tőlünk lesik el.
#PelenkaVilág #pelenka #pelenkaházhozszállítás #Sleepypelenka #Pommettepelenka #Pamperspelenka #bugyipelenka #nadrágpelenka #babamama #környezetbarátpelenka #Cottépelenka