A felnőttek fogaitól eltérően a gyermekek fogzománcát a szuvasodás könnyebben megtámadja és tönkreteszi. Ez vonatkozik mind a tejfogakra, mind a maradandó fogakra, amelyek zománcának érettsége és ellenálló képessége csak körülbelül három évvel a kitörés után alakul ki.
A gyermekek fogait ezért gondosan kell ápolni!
Már az egész pici tejfogaknak is gondozásra van szükségük
A tejfogak ápolását nem szabad elhanyagolni, mert csak néhány évig tartanak. Ha a tejfogakat egyszer szuvasodás éri, a szuvas baktériumok gyorsan elszaporodhatnak és veszélyeztethetik a később áttörő maradandó fogakat. A tejfogak egyben a később kinövő fogak helytartói is. A korai elvesztés a rágórendszer rossz működéséhez vezethet és jelentősen ronthatja a gyermek fogazatának fejlődését.
Fogmosás a kezdetektől fogva
Az első fogak kibújásától kezdve naponta legalább egyszer meg kell tisztítani őket puha, nedvesített kefével vagy borsónyi gyermekfogkrémmel ellátott babafogkefével. Legkésőbb kétéves korára a gyermeknek naponta kétszer kell fogat mosnia.
Körülbelül hároméves korában gyermeked már maga is elkezdheti ápolni fogait.
A Te irányításoddal fokozatosan megtanulja, hogyan tartsa a fogait mindenhol tisztán:
1. szakasz: Gyermeked meg tudja mosni a rágófelületeket,
2. szakasz: Gyermeked köröket "rajzol" a fogsorok külső oldalaira az egymáson álló fogakkal,
3. szakasz: Gyermeked megtanulja a fogak belsejét is "mosni".
Adj gyermekednek időt a fogmosás gyakorlására. Eleinte nem az alaposság a fontos, hanem az, hogy a gyermek megértse, miért és hogyan kell fogat mosni.
Csak amikor gyermeked iskolába megy, lesz képes szisztematikusan fogat mosni. Egyes fogorvosok azt javasolják, hogy a gyermek 13 éves koráig a szülőnek is mosnia kell a gyermek fogait. Azaz naponta ellenőrizni és mosni kell neked is, lehetőleg este, lefekvés előtt. Az első iskolai évektől kezdve ajánlott a rendszeres fogászati ellenőrzés. Különös figyelmet kell fordítani az úgynevezett 6 éves őrlőfogakra. Ezek az első maradandó őrlőfogak, amelyek a rágófelületükön található barázdák miatt különösen veszélyeztetettek a szuvasodás szempontjából. Egyes fogorvosok javasolják, hogy a barázdákat érdemes betömetni. A legjobb, ha felkeresed a legközelebbi gyermekorvost, főleg ha gyermeked már 5 éves és konzultálsz vele. Fontos, hogy a fogak kitörése során a fogak a leginkább veszélyeztetettek a szuvasodás szempontjából, ezért érdemes folyamatosan figyelni a gyermek fogait.
Olvasd el a korábbi cikkünket az első fogak megjelenéséről: https://pelenkavilag.hu/blog/elso-fogak-megjelenese
További hasznos tartalmakért kattints az alábbi képre és olvass bele blogunkba!
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe