Hasonlóak a hegekhez, amelyeket speciális krémekkel lehet csak enyhíteni, de a tényleges eltávolításukhoz sajnos mélyen a zsebünkbe kell nyúlni.
Itt egy lista arról, hogy melyik módszerek lehetnek hatásosak:
Olcsó otthoni praktikák:
Időközben számos krém kapható a terhességi csíkokra. Hatékonyságuk azonban ellentmondásos és mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy a helyi külső alkalmazás alapvetően nem képes a bőr belsejében lévő károsodásokat helyreállítani és a sérült elasztin szerkezetet kijavítani.
A terhességi csíkok kinézete azonban enyhíthető egy picit. Az A-vitamint tartalmazó kenőcsök, amelyeket a hegek ápolására is használnak, segítenek csökkenteni a repedések láthatóságát, picit halványítják azokat. A koffein tartalmú krémeket főleg megelőzésként ajánlják.
Ha nagyon zavarnak a „tigris csíkjaink”, jó módszer lehet a bőrünk folyamatos barnán tartása, mivel a napbarnított bőrön kevésből látszanak a csíkok. Járhatunk például szoláriumba vagy használhatunk önbarnító testápolót. Ezek optikailag segítenek csökkenteni a csíkok láthatóságát!
Azok, akiket elriasztanak a professzionális kezelések költségei és fájdalmai, kipróbált és sokaknak már bevált otthoni gyógymódokhoz is folyamodhatnak a szövet szakadások csökkentésére. A rendszeres masszázs például serkenti a vérkeringést, főleg ha meleg ricinus olajjal vagy körömvirág kenőccsel csináljuk. Ugyanígy a kakaóvaj olívaolajjal, E-vitamin olajjal és méhviasszal keverve hatékony a striák ellen.
Ha masszázsról beszélünk, akkor az úgynevezett „tépőmasszázs” a leghatékonyabb erre a problémára. Ezt a várandós nőknek a terhesség 20. hete előtt is ajánlják a bőr rugalmassá tétele céljából. Minél hamarabb kezdjük el a kezelést, annál nagyobb az esélye annak, hogy nem vagy csak néhány stria jelenik meg.
Így működik a tépőmasszázs: Fogjunk össze a mutató- és a hüvelyk ujjunkkal egy vékonyabb bőr darabot a problémás területen és óvatosan húzzuk az ujjunkat az összefogott felületen felfelé, mintha kis szakító mozgást végeznénk. Ez állítólag serkenti a vérkeringést és jót tesz a kötőszövetnek. A köldöktől a has külső oldala felé haladva a bordákig, majd vissza. A combokon és fenéken hasonlóan.
Fontos: Négy-hat héttel a szülés előtt a hasat már nem szabad masszírozni, csak olajozni.
Nem számít, hogy melyik otthoni gyógymódot választjuk, fontos a kitartás és a türelem. Eredmények nem fognak az egyik napról a másikra születni, hanem miután rendszeresen (legjobb esetben naponta) és legalább néhány hónapon keresztül kell alkalmazni a siker eléréséhez. Egészséges táplálkozással és elegendő testmozgással kombinálva a terhességi csíkok hosszú távon kordában tarthatók, akár halványíthatók is!
Fizetős módszerek
Ha már kipróbáltunk mindent és nem váltak be, a következő lehetőségek állnak rendelkezésünkre (a teljesség igénye nélkül):
Lézerterápia
Fraxel lézeres kezelés
A bőrgyógyászok lézeres kezeléseket kínálnak a striák eltávolítására vagy láthatóságuk csökkentésére. A Fraxel lézeres kezelés például a fehér striák kezelésére jó, mivel gyorsabban halványítja azokat. A lézerrel apró lyukakat hoznak létre a bőr alsó rétegeiben, amelyek serkentik az új kötőszövet vagy kollagén képződését. Az, hogy hány kezelésre van szükség, esetről esetre változik. Nem csak a striák ellen, de a ráncos bőr kezelésére is kiválóan alkalmas kezelés, ezért szépészeti beavatkozások során is gyakran alkalmazzák.
Mélyhámlasztás
A CO2-lézerrel történő kezelés legagresszívabb formája az úgynevezett Rio-módszer. Itt a bőrt először A-vitamin savval, majd lézerrel kezelik. Sok anya számára azonban ez a módszer szóba sem jöhet, mert az A-vitamin sav a szoptatás alatt tabu, azaz csak a szoptatást követően gondolkodhatunk rajta.
Ez amúgy a bőr megújításának egyik leghatékonyabb formája, amit főként a bőrfelület egyenetlenségeinek korrigálására, a ráncok kisimítására és a bőrhibák eltüntetésére alkalmazzák.
Karboxiterápia
A karboxiterápiát gyakran alkalmazzák a Rio-módszer mellett. A szén-dioxidot apró tűkkel fecskendezik a striákba. Onnan a gáz szétterjed a környező szövetekben és állítólag értágító hatással bír. Az új kötőszövet képződését serkenti és a szöveti szakadásokat lágyítja.
Microneedling/ mikrotűvel történő kezelés
A mikroneedling-et ráncok, hegek vagy pigment foltok kezelésére használják és állítólag segít a striák ellen is. A legfelső bőrfelületet, az úgynevezett epidermiszt derma rollerrel vagy finom tűkkel ellátott finom tűs tollal kezelik.
A minisérülések célja, hogy a bőrt új kollagén és elasztin termelésére serkentsék. Ezen kívül olyan hatóanyagokat is használnak ilyenkor, mint a hialuronsav, antioxidánsok vagy más vitaminok, amik beszivárognak a bőr mélyebb rétegeibe.
Ultrahangos kezelés striák kezelésére
A striák eltávolításának kíméletesebb módszere az ultrahangos kezelés. Az ultrahang rezgései olyan tereket hoznak létre a szövetekben, amelyek javítják a vérkeringést és megkönnyítik a regeneráló hatóanyagok felszívódását.
Kémiai hámlasztások
A terhességi csíkok ellen is alkalmazzák a kémiai hámlasztást, az úgynevezett TCA-hámlasztást (triklór-ecetsav oldattal végzett kémiai hámlasztás). A hagyományos hámlasztásoknál mélyebb rétegekbe hatolnak, és így képesek a bőrt kollagén- vagy elasztin termelésre és a károsodások helyreállítására serkenteni azt.
Krioterápia
A krioterápia hideget (folyékony nitrogént) használ az érintett területek kezelésére és az elváltozott szövetek elpusztítására. A kezelést a bőrgyógyászatban is sikeresen alkalmazzák szemölcsök, daganatok, hegek és egyéb szöveti betegségek kezelésére.