Életének hatodik hónapjában a baba alvásigénye csak kis mértékben változik. 12-16 óra alvás szükséges nappal és éjszaka. Ritkábban ébredhet fel éjszaka, mivel több ételt eszik és tovább marad jóllakott. Ritka azonban, hogy egy gyermek hat hónapos korában átalussza az éjszakát. Napközben is szüksége van két-három alvásra. Álmában a kisbabád feldolgozza azt, amit most tapasztalt és tanult. Éjszakára az ideális szobahőmérséklet 18 fok. Lefekvés előtt érdemes kellően szellőztetni a szobát.
Előfordulhat, hogy a babád nyűgösködik. E mögött az esetek nagy részében a fogzás áll a hátérben.
Az első fog tökéletessé teszik a baba mosolyát – a tejfogak lassú előrehaladásával induló kitörése egy hosszabb folyamat, amely sokszor kellemetlen és fájdalmas. Ezért az éjszakai ébredés, nappali nyűgösség is jellemző lehet ebben az időszakban.
Játék és bátorítás hat hónapos korban
Minden gyermek magától indul el, hogy megtanuljon kúszni, állni, járni.
Nem szabad semmit sem erőltetni, mert azzal többet ártunk vagy használunk. De talán van kedved néhány mozgásos játékhoz, amely fejleszti a babát. Nem arról van szó, hogy fejlődési előnyt adjunk a gyereknek. Egyszerűen szórakoztató együtt mozogni és együtt játszani.
Ilyen fejlesztő játék lehet:
Lovaglás másképp: Unalmas a klasszikus? Nem a babádnak. Ültesd a babát (miközben alulról fogod, vagy magadnak döntöd félig fekvő pozícióban) a combodra és gyengéden, miközben mondókázol, mozgasd a lábad. A mondóka támogatja a nyelvi fejlődést, míg a gyengéd mozgás erősíti az egyenes ülést. És végül, de nem utolsósorban, a vízszintes mozgás az egyensúlyérzéket is edzi, és elősegíti a kötődést anyával és apával. Az üzenet: "Soha nem engednek el! Bízhatok a szüleimben!”
Kis zajkeltők: A hangos babajátékok nem feltétlenül a szülők kedvencei. De lehet, hogy találsz olyat, amit nem lesz elviselhetetlen. Harangszóval, dobbal és csörgőkkel lehet egy kis közös koncertet adni. Függetlenül attól, hogy melyiket választod, gyermeked megtanulja, hogy a mozgásuk hozza a zenét, ami tetszik nekik. Egy színes gombokkal megtöltött kis ásványvizes üveg (természetesen leragasztva, hogy ne tudja kinyitni) nagyon szokott a babának tetszeni. Vannak a zenélő kis labdák, ezek is nagy örömet szoktak a babának okozni.
Duplo: A dupló egy nagyon jó játék, amely elkíséri gyermekedet még jó sokáig. Ez egy jó befektetés, amivel a baba szívesen játszik. A színes kockák, aranyos állat figurák nagyon érdekesek. Ebben a korban már megfogják és talán már szét is próbálnak szedni egy-egy darabot. Egyes gyerekek próbálnak utánozni és talán megtörténnek az első kísérletek a darabok összeillesztésére.
A hatodik és a hetedik élethónap között a gyermekorvos a következő dolgokat nézi:
A baba súlyát és méretét újra ellenőrzi. A gyermekorvos azt is megvizsgálja, hogy az automatikus készségek és a kézügyesség az életkornak megfelelő módon fejlődött-e. Figyeli, ahogy a baba hason fekve fordul, megragad és felnyomja a kis karjait. Hallása és látása is kiemelt figyelmet kap. A baba úgy reagál egy hangra, hogy elfordítja a fejét? Működik kéz-szem koordinációval? És mi van a nyelvvel? A kisbabád utánoz hangot, gügyög már?
Az ellenőrzési időpontok nagy részét az orvos adta tanácsokra és kérdéseidre is felhasználhatod. Ha vannak kérdések, amelyek foglalkoztatnak, érdemes előre készülni.
Amikor az első fog már látható, az orvos elmagyarázza neked, hogyan kell mosni a babák fogait, és hogy érdemes-e fluoridot adni.
A védőoltás állapotát is ellenőrzik, és elmagyarázzák, miért kell egyelőre pótolni a kimaradt oltásokat.
Tippjeink a hatodik babahónaphoz:
Jobb félni, mint megijedni, azaz miért ajánljuk a járókát? Igen, úgy néz ki, mint egy kis börtön. De a járókában töltött rövid idő nem zavarja a babát, és nagyban megkönnyítheti a baba és a Te mindennapi életét. Érdekes játékokkal egy családias játszótér lesz belőle.
Ne vegyél babakompot! Az úgynevezett járást segítők sajnos ellenkező hatást fejtenek ki. Csak az egyik oldalon fejlesztik a baba automatikus képességeit, és kedvezőtlen helyzetbe hozzák a lábakat. Senki sem tanul meg vele gyorsabban járni, de a balesetveszély magasabb, ráadásul a fejlődést előnytelenül befolyásolja.
Biztonsági ellenőrzés: Mielőtt a baba mászni kezdene, érdemes szobáról szobára menni és megnézni (akár négykézláb!), mi lehet veszélyes a kisbabádra. Konnektorok, lépcsők, ingatag bútorok, éles sarkok, fiókok tisztítószerek, elemek, mérgező növények stb. mind veszélyforrások. Ezeket tedd biztonságossá, helyezd egy magas pontra, hogy a baba ne tudja elérni.
![]() |
Mérföldkövek az első 6 hónapban – mire figyeljünk oda? Mire figyelmes odafigyelni az első hat hónapban? |
---|
![]() |
Mérföldkövek az első 6 hónapban – mit kell tudnia a babának? Nem árt, ha Te is tisztában vagy ezekkel! |
---|
![]() |
Baba fejlődése a 6. hónapban Észrevetted? A baba egyre kíváncsibb, egyre inkább figyel a külvilág felé. |
---|
![]() |
Kognitív fejlődés a hatodik hónapban Így érzi magát és tanul kisbabád a 6. hónapban |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe