A gyerekek gyakran elesnek, megsérülnek. Ez gyorsan vezethet kisebb-nagyobb sebekhez, amelyek akár erősen vérezhetnek is.
Ez nem mindig olyan drámai, mint amilyennek látszik. Ennek ellenére jó, ha tudjuk, mit kell tenni.
Első gyermekes anyuka voltam, amikor szoptatás után épp csak egy pillanatra fordultam el és az 5 hónapos kisfiam begurult az ágy és a fal közé. Fejjel lefelé lógott és a lábai az égnek meredtek. Én persze azonnal ki akartam húzni és nem gondoltam arra, hogy a pici beütheti a száját. Sajnos ez történt és a szájából elkezdett folyni a vér. Az egész fehér pólóm tele lett vérfoltokkal. Én persze rohantam a kórházba, ami szerencsére 5 percre van tőlünk, teljesen kétségbe esve. Csupán annyit tettem, hogy egy zsebkendőt tartottam a szája elé és elővettem a hűtő zacskómat, amelyet a mélyhűtőben tartok sérüléses esetekre. Ez amúgy gyorsan el is állította a vérzést.
Amúgy egy hűtőborogatást a mélyhűtőben javaslok mindenkinek otthonra! Csupán 1 dl gyógyszertári alkoholt és 3dl vizet összekeverek egy IKEA zárható zacskóba, beteszem a mélyhűtőbe. Nagyon lehűl, de nem keményedik meg, könnyen felveszi a felület formáját és nem hagy fagyos érzést maga után.
Visszakanyarodva a történetre, mire beértem a kórházba, vérzésnek nyoma sem volt, csak a ruhámon látszott. Az orvos nagyon hamar fogadott és nagy mosoly mellett elmagyarázta, hogy a szájban összefutó erek miatt hirtelen erős a vérzés, de nem kell feltétlenül halálra rémülni, az esetek többségében nincs nagy baj.
Milyen sérülések fordulnak elő leggyakrabban?
Horzsolás: A horzsolások, amelyek többnyire csak felületesek, de néha nagyon rosszul gyógyulnak, mert a seb területe a vágásokhoz képest elég nagy is lehet. A gyógyítás szabad levegőn működik a legjobban. Tehát ne fedjük le a sebet. A sebet időről időre fertőtleníteni kell.
Könnyű vérzés: Ha csak egy kevés vér folyik, fertőtlenítsük a sebet, majd védjük ragtapasszal, hogy ne kerülhessenek baktériumok a vérbe, amíg a vágás belülről be nem záródik.
Erős vérzés: Ha a gyermek erősen vérzik - ez gyakran előfordul fejrepedések esetén - a vérzést gyorsan el kell állítani. A sérülés helyétől függően gyakorolj nyomást a területre steril borogatással vagy készíts nyomókötést. A nyomókötésnél például egy lecsomagolt kötéstekercset helyezünk a sebre úgy ahogy van és egy másodikat szorosan az egész köré tekerünk. A vérzés elállítása elsőbbséget élvez a fertőtlenítéssel szemben, mivel az erős véráramlás megakadályozza a baktériumok bejutását a sebbe. Ha azonban a gyermek túl sok vért veszít, fennáll a keringési összeomlás veszélye. Normális esetben az embernek 70-80 milliliter vére van testsúly kilogrammonként. Egy 9 kilós csecsemő/gyermek tehát összesen csak körülbelül 0,7 literrel rendelkezik. Erős vérzés esetén menjünk azonnal kórházba vagy hívjunk mentőket, miután a nyomókötést megcsináltuk.
Orrvérzés: Az orrvérzés általában nem nagy ügy és a fej lefelé tartásával, valamint a nyak hűtésével megállítható. Ha azonban a vérzés néhány perc múlva sem áll el, forduljunk orvoshoz.
A belső vérzés tünetei: A vérzések, zúzódások, törések és hasonlók kellemetlenek, de általában jól kezelhetők. A belső sérülések esetében más a helyzet. Ezek nem mindig nyilvánvalóak azonnal. Ha a gyermek balesetet szenvedett, a súlyosságtól függően 24 órán keresztül mindenképp figyeljünk a következő tünetekre és sürgősségi esetben hívjuk a mentőket:
- Növekvő sápadtság
- Fájdalom (éles sikoly, sírás)
- Nyögés
- Légzési problémák
- Nagyon gyors pulzus
- Öntudatlanság
![]() |
Elsősegély a babának Csecsemők, babák újraélesztése |
---|
![]() |
Elsősegély a babának! Mit tegyünk fulladás esetén? A fulladás jelei. Mire figyeljünk oda? |
---|
![]() |
Baba elsősegély: Elsősegélynyújtás fejsérülések esetén Mikor érdemes azonnal kórházba menni? |
---|
![]() |
Elsősegély mérgezés esetén Mit tegyünk mérgezés esetén? |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe