Különösen a csecsemők általában a fejükre esnek a súlypontjuk miatt. A pelenkázó asztalról vagy az ágyról való leesés a leggyakoribb balesetek közé tartozik.
Amikor egy baba leesik a pelenkázó asztalról, az olyan, mintha egy felnőtt esne le az első emeletről, állítja egy szakcikk, hozzátéve, hogy ilyen esetben a baleset után forduljunk orvoshoz.
A fejsérüléseknek három típusa van:
1. A bőr és a csonthártya felületes sérülései, például dudorok vagy szakadások.
Ezek a tipikus játszótéri balesetek például és általában ártalmatlan sérülések. A kisebb dudorokat például gézkendőbe csomagolt hideg borogatással vagy a fiókból (nem a fagyasztóból!) elővett kanállal lehet hűtheti. Ezek néhány nap múlva eltűnnek.
A vágások jellemzően sokat véreznek, de önmagukban nem drámaiak. Állítsuk el a vérzést és menjünk orvoshoz, hogy a sebet megfelelően ellássák és beragasszák vagy összevarrják.
2. Magát a koponyát ért sérülések, például koponyatörés.
A valódi koponyatörést a következő tünetek jelzik:
- Zárt koponyatörés: A csecsemőnek erős fejfájása lehet és ezért sír hangosan és kitartóan. Néha egy nagyobb, párnaszerű, puha duzzanat jelenik meg a fejen, akár napokig is ott marad. Mindenképpen menjünk orvoshoz vagy kórházba!
- Nyílt koponyatörés: A baba orrából és füléből vérzik és/vagy világos színű folyadék folyik ki. A szemek körül gyakran kékes elszíneződés tapasztalható. A gyermek általában eszméletlen. Hívjuk a sürgősségi mentőket, rohammentőket és figyeljük meg a gyermek légzését. Ha megáll, újra kell éleszteni! Az újraélesztésről ITT írtunk.
3. Agysérülések, mint például agyrázkódás vagy agyvérzés
Ez a legnagyobb veszély a súlyos eséseknél. Az agysérülés leggyakoribb formája az agyrázkódás. Ezt általában, de nem mindig, eszméletvesztés vagy hányás kíséri.
Az agyrázkódás tünetei akár 24 órával később is jelentkezhetnek. Ezért a gyermeket először is kímélni kell és jól meg kell figyelni egy súlyos esés után.
Ezek a lehetséges tünetek:
- észrevehető változás a temperamentumban
- ömlengő hányás
- hányinger
- nagy fáradtság
- erős fejfájás
- öntudatlanság
Sajnos csecsemők vagy pici gyerekek esetén ezeket a tüneteket nem tudjuk kikérdezni, ezért inkább minden fejet ért sérülés alkalmával menjünk kórházba, hogy kizárjuk a komolyabb problémákat.
Agyrázkódás esetén a gyermeket néhány napig sötét szobában kell elhelyezni és a lehető legtöbb ingerléstől el kell zárni. Ez az egyetlen módja annak, hogy az agy megfelelően helyreállítsa a károsodást.
A fejsérülésekre vonatkozó szabályok röviden:
- Vérző sebeket, hűlt dudorokat kezeljük, forduljunk orvoshoz
- 24 órán keresztül figyeljük a gyermeket
- Agysérülés tünetei esetén rohammentő hívása
- Fektessük le a gyermeket felemelt fejjel
- Ha a gyermek nincs eszméleténél és a légzés lehetséges, helyezzük a gyermeket fekvő/oldalt fekvő helyzetbe
- Ha eszméletlen és nem lélegzik, ellenőrizzük újra a légzést és azonnal kezdjük meg az ujjá élesztést
![]() |
Elsősegély a babának Csecsemők, babák újraélesztése |
---|
![]() |
Elsősegély a babának! Mit tegyünk fulladás esetén? A fulladás jelei. Mire figyeljünk oda? |
---|
![]() |
Baba elsősegély: Mi a teendő vérzés esetén? Hogy reagálj, ha a kisbabád, gyereked vérzik? |
---|
![]() |
Elsősegély mérgezés esetén Mit tegyünk mérgezés esetén? |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe