Csecsemők/babák újraélesztése (reanimáció)
1. A tudat szint ellenőrzése (első néhány másodperc)
Beszélj hozzá, érintsd meg a gyermeket.
Csecsemők esetében érdemes egy enyhe, fájdalomkeltő ingert adni, például a felkar belső oldalának gyengéd megcsípésével.
Vigyázat: Soha ne rázzuk meg a gyermekünket! Ez akár veszélyes sérülésekhez vezethet!
Ha gyermeked nem reagál, próbálj meg hangos kiáltással segítséget hívni, ha van a közelben valaki. Telefonon tárcsázd a mentőket vagy a központi 112 segélyhívó számot és kövesd a kezelő utasításait.
2. A légzés ellenőrzése (10 másodperc)
Fektesd a gyermeket a hátára, lehetőleg a padlóra. Győződj meg arról, hogy a fej semleges helyzetben van és az áll felemelkedik. A csecsemőnél a fej általában előre hajlik a fekvő helyzetben, ezért enyhe nyújtásra lehet szükség. Nézz bele gyengéden a szájába, nehogy elzárja valami (pl. kis játék) a légutakat.
Az így nyitott légutak mellett tartsd a füled a csecsemő szája és orra fölé és nézd a hasát és a mellkasát, hogy van-e bármilyen légzés mozgás. A légzés mozgása, ki-be lélegzés hallható, észlelhető ebben a helyzetben. Ez a folyamat nem tarthat tovább 10 másodpercnél! Ha nem észlelsz légzést vagy nem vagy biztos benne, kezdj el a szájon vagy orron át levegőt adni a babának.
3. Lélegeztetés babáknak
Lélegezz be normálisan. Vedd körül a gyermek száját és orrát a saját száddal. Figyeld gyermeked mellkasát légzés közben.
A mellkasnak emelkednie kell! Kezdd öt befújással
Ha az öt befújás után nem észlelsz semmilyen életjelet (köhögés, védekezés), azonnal el kell kezdeni a mellkasi kompressziót.
4. Szívmasszázs (mellkas kompresszió) csecsemőknél / babáknál
Csecsemőknél/babáknál ez úgy történik, hogy két ujjal gyengéd nyomást gyakorolunk (kb. 3 cm mélyen) a szegycsontra. Nyomd meg 30-szor egymás után. Ez másodpercenként két kompressziót jelent. Győződj meg róla, hogy a mellkas teljesen tehermentesített a kompressziók között, hiszen a a szívnek fel kell vérrel töltődnie. Azaz nyomsz, elengeded, nyomsz, elengeded.
Ne szorongj és ne félj a sérüléstől!
30 kompresszió után két lélegeztetés következik. Próbálj meg minél kevesebb időt veszíteni a lélegeztetés és a mellkasi kompresszió váltakozásakor.
Ha ketten vagytok, az egyik végzi a lélegeztetést, a másik pedig a mellkasi kompressziót.
Fontos!
A lehető leghamarabb riasztani kell a mentőszolgálatot. Ha ketten vagytok, az egyik személy gondoskodik a gyermekről, a másik pedig azonnal felhívja a segélyhívót.
Ha egyedül vagy, a mentőszolgálatot azonnal riasztani kell legkésőbb az 5 első mentő lélegeztetés után. Tedd hangszóróra a telefonod, így a segélyszolgálat munkatársa folyamatosan segíteni tud. Ha tudod, hogy a mentőszolgálat nem tudna bejutni hozzád a lakásba, menj a gyerekkel amilyen gyorsan csak tudsz az ajtó közelébe, hogy adott esetben reagálhass, ha megérkeznek.
Ezekben az esetekben a hidegvér és a nyugalom megőrzése a legfontosabb. Sokkal nagyobb kárt tudsz okozni azzal, ha pánikolsz, mint ha mondjuk egyszer-kétszer erősebbnél nyomnál a kelleténél a szívmasszázs alkalmával.
A szívmasszázst és lélegeztetést egészen addig kell folytatni, amíg a mentők megérkeznek. Részben ezért is, főleg ha egyedül vagy és látod, hogy esetleg baj lehet, mindenképp szaladj a gyermekeddel az ajtó, kapu közelébe, mert onnan nagyobb eséllyel hallja meg egy járókelő a segélykérésedet.
Ha a baba időközben újra lélegzik, akkor a mentők kiérkezéséig érdemes stabil oldalfekvésbe fektetni. Ha túl kicsi a stabil oldalfekvéshez, a hasára fektetni, arcát oldalra fordítani és figyelni, hogy lélegzik, valamint melegen tartani.
Figyelem!
Ez a blog bejegyzés nem helyettesíti az elsősegély tanfolyamokat!
Babavárás előtt mindenképpen érdeklődj az orvosodnál, hogy a környéken hol lehet elsősegély tanfolyamon részt venni. Egy ilyen alkalmával próba babákon is gyakorolva mutatják be a szakemberek a lehetséges veszélyeket és tanítanak meg az ilyenkor helyes viselkedésre. Biztosra veszem, hogy órákat töltesz a megfelelő babaszoba és felszerelés, babakocsi kiválasztásával. Ne ettől spórold meg az időt!
VIDEÓ - Semmelweis oktatóvideók - Csecsemő újraélesztése:
![]() |
Elsősegély a babának! Mit tegyünk fulladás esetén? A fulladás jelei. Mire figyeljünk oda? |
---|
![]() |
Baba elsősegély: Elsősegélynyújtás fejsérülések esetén Mikor érdemes azonnal kórházba menni? |
---|
![]() |
Baba elsősegély: Mi a teendő vérzés esetén? Hogy reagálj, ha a kisbabád, gyereked vérzik? |
---|
![]() |
Elsősegély mérgezés esetén Mit tegyünk mérgezés esetén? |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe