Egy kisbaba az első hónapban már emlékezhet dolgokra, és minden intenzíven érzékel. A közhiedelemmel ellentétben az egyszerű gondolkodási folyamatok nem kötődnek a beszédkészséghez. Az első hónapban a baba többet észlel, mint gondolnád.
Érzelmi fejlődés
Az első hónapban a baba számára jelentős előnyökkel jár a szeretetteljes, biztonságos környezet. Megteremted gyermeked számára az első olyan társadalmi struktúrát, amelyben érzelmileg stabil emberré fejlődhet. Nem csak a testi igények kielégítése a fontos, hanem az érzelmi kötődés elősegítése is. Arról, hogy mire lehet a babádnak az elején szüksége, itt találsz több infót: https://pelenkavilag.hu/pelenka/pelenka-meret-szerint/ujszulott-1-2-5-kg-kozott
Még az újszülöttek is olyan alapvető érzelmeket mutatnak, mint:
- kíváncsiság
- kényelem és kényelmetlenség
- ijedség
- undor
A gyermeked automatikusan ahhoz a személyhez fordul majd, akivel a legjobban érzi magát. Ha máshol kell lennie, sírva és kiabálva tiltakozik. Legyen anya, apa vagy nagymama: az újszülött fejlődésében az első hónapban a legfontosabb szerepet a gondozó tölti be. Ő az állandó tényező a gyermek új világában.
A szoros fizikai kontaktus fontos a baba első hónapjában. A szakértők megállapították, hogy az ölelés stressz csökkentő hatással bír az utódokra. Ez különösen jól megfigyelhető koraszülötteknél. Szoros testkontaktus esetén a szívverés lelassul, és a fontos agyi régiók aktiválódnak.
Baba érkezett a családba vagy ismerősi körbe? Ezzel az ajándékkal tudsz a legtöbbet segíteni: https://pelenkavilag.hu/pelenka/havi-pelenkacsomag
Társadalmi fejlődés és kommunikáció
Az érintés a varázsszó a baba első hónapjában. Így a szülő-gyerek kapcsolat fejlesztése már a kezdetektől fogva sikeres. A hangsúly az ölelésen van. Valójában a születés utáni első óra jelentős. Az újszülött ekkor különösen ébernek és fogékonynak tűnik. A kórházak, a szülésznők és az orvosok a csecsemő első hónapjában a szoros kötődést ösztönzik azáltal, hogy az anyát arra biztatják, hogy a lehető leghamarabb tegye a babát melléhez.
Nem számít, hogy az anyának volt-e már teje vagy sem – a szoros testi kontaktus számít. Az apák sem maradnak ki. Ők is kötődni tudnak az utódokhoz a kezdetektől fogva. Ebből a célból a baba az első hónapban a lehető legtöbb bőr felülettel érintkezzen az apukájával.
A szülők eltúlzott gesztusokat és arckifejezéseket mutatnak a kisbabáknak. Különösen erősen hangsúlyozzák a hangokat, vagy megváltoztatják a hang magasságát. A gügyögéssel ösztönösen elindul egy program, amivel „beszélgethetünk" a babákkal.
A kisbaba első hónapjában bekövetkezett fejlődés alig biztosít aktív cselekedetet részéről. A szülők erőfeszítéseinek azonban megvan a jutalma – az első mosoly. A baba első hónapjában az úgynevezett reflexmosolyt, vagy kedvesen fogalmazva egy angyalmosolyt produkál. Még ha ez önkéntelenül is történik meg, különösen alvás közben, elvarázsolja a szülőket.
Kisbabád egy hónapos? - Így bátorítod a fejlődésre játékos formában gyermekedet!
A baba az első hónapban ideje nagy részét evéssel és alvással tölti. Ennek ellenére vannak rövid ébrenléti időszakai, amelyek során kapcsolatba léphetsz vele. Mivel a kisbabádat az első hónapban nagyszámú új érzékszervi benyomás veszi körül, a következő elv érvényes: a kevesebb néha több.
- Fejleszd a figyelmét: Tarts szemkontaktust, és beszélj lágy hangon, hogy ösztönözd a kisbabád koncentrációját és figyelmét. Gyermeked idővel megtanulja megkülönböztetni a hangodat a környező zajtól. De ne feledd, az élet első hónapjában a figyelem még mindig nagyon rövid ideig tart. Amikor a baba félrenéz, az azt jelzi, hogy elege van, és szünetre van szüksége.
- A test mobilitása: Különböző irányokból halk csörgést vagy csengőt helyezhetünk el. A baba elfordítja a fejét, így edzeni tudja a mozgását.
- A testtudat felkeltése: A különböző testrészek finom simogatása javítja a baba testtudatosságát az első hónapban. A babamasszás nagyon kedvelt esti program. Mondogassuk a baba testrészeit, beszéljünk hozzá vagy énekeljünk neki.
Gyermeked fejlődését hosszú évekig a gyermekorvos felügyeli. Ily módon az orvos rögzítheti a fejlődés előrehaladását, és korai szakaszban azonosíthatja az esetleges rendellenességeket vagy egészségügyi problémákat. A baba első hónapjában két fontos ellenőrzésre kerül sor. Ez általában a kórházban történik.
A babák első hónapjában jellemző panaszok a puffadás és a hasi fájdalom, mivel az újszülöttek gyakran túl sok levegőt nyelnek le ivás közben. A megfelelő nyugalom és a baba szájához jól illesztett mellbimbók csökkenthetik a levegő nyelését. Arra is ügyeljünk, hogy evés után „böfögjön” a kisbabánk, hogy a nyomasztó levegő távozhasson a gyomrából.
A közelség elsőbbséget élvez: a babák az első hónapban a szüleik közelségét keresik. Az első alkalom kulcsfontosságú a megfelelő szociális kötődéshez. Tedd könnyebbé a mindennapokat a szervezéssel és a megfelelő segédeszközökkel, például egy pótággyal, amelyet éjszaka az ágyad mellé teszel, hogy ne kelljen mindig kikelned a szoptatáshoz. Nagyon sok hasznos, gondozást elősegítő termékek léteznek, ezekről már meséltünk korábban: https://pelenkavilag.hu/babaelektronika
Az újszülötteknek szóló fekvő hintákat a nap közbeni tevékenységeid elvégzése alatt már az elejétől kezdve használhatod, nagyon jó szolgálatot tehetnek: https://pelenkavilag.hu/babahinta
![]() |
A baba első hónapja Milyen meglepetéseket tartogat a baba első hónapja? |
---|
![]() |
Az érzékszervek fejlődése Milyen automatikus készségei és reflexei vannak egy egy hónapos babának? |
---|
![]() |
Így fejlődik a kisbabád élete második hónapjában Mi történik még a 2. hónapban? Lássuk! |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe