A gyerekek már egészen kicsi kortól imádják a vad, durva játékokat. Az apák különösen jók abban, hogy őrült bohóckodásaikkal, gyömöszöléssel késztessék a gyereket a határai megismerésére. A gyerekek imádják apát hergelni, viccelődni vele és szinte már-már követelik, hogy apa néha jól meggyömöszölje őket. Tudtad, hogy ennek a játéktípusnak van neve? A „durva játék” kapcsán kutatók vizsgálták, hogy előnyös-e a gyermekek számára.
Először is nézzük meg, mi is az a durva játék valójában!
Gyerekként valószínűleg legalább egyszer azt mondták neked, hogy „ne durvuljatok”. Az a játékos bunyó, dobálás, hergelés, hancúrozás, amelyet Te és testvéreid játszanak, netán apa is bekapcsolódik a durva játék kiváló példája.
A durva játék magában foglalhatja a birkózást, a bukdácsolást, a küzdelmet vagy az üldözést. Azonban szórakoztató és jópofa szelleme miatt különbözik attól, hogy a gyerekek ténylegesen harcolnak egymással vagy az apával. A gyerekek nem próbálják megsebezni egymást, csak látszólag durván hülyéskednek.
A gyerekek két éves koruk körül kezdenek el így játszani és ez akár még kamaszkorukban is megfigyelhető. Ez a játékforma azonban hét éves kor körül tetőzik.
A gyerekek nem csak egymással játszanak durva játékot, hanem a szüleikkel is. Amikor egy apát és fiát látod, amint habkardokkal vagy kartoncsövekkel harcolnak a parkban, ez durva játéknak számít. Amikor gyermeked kéri, hogy az apa dobálja fel a levegőbe vagy dobálja be az ágyba vagy akár fürdőzés közben a vízben, az is durva játéknak számít. A gyermekek ezt imádják és nagyon élvezik, szinte már-már könyörögnek érte.
De milyen előnyökkel jár ez a játékforma?
Úgy tűnik, hogy a gyerekek természetes módon vonzódnak a durva játékhoz. De ez jó dolog? Jellemző az a feltételezés, hogy a játékharc erőszakra ösztönöz, de nem jellemző, hogy ez a játékforma agresszívvá váljon. A durva játék valójában nagyon fontos a gyermek fejlődése szempontjából.
A felszíni szinten a durva játék nagyszerű mozgásforma a gyerekek számára. A gyermekek összes felgyülemlett energiáját egy szórakoztató és egyszerű módon vezetik le általa.
Az energiaégetésen túl ez a gyakorlat segít a gyerekeknek abban, hogy jobban figyeljenek és akár még az iskolai teljesítményüket is javíthatják.
Ez a fizikai tevékenység ugyanis megtanítja a gyerekeket fizikai képességeikre és megmutatja a gyerekeknek, hogyan léphetnek kapcsolatba másokkal, miközben megtanulják mások határait – például megtanulják a különbséget a játékos és a fájdalmas ütések között. Úgymond, a durva játék a gyerekek közötti szociális interakció egyik formája, amely segíti őket a kapcsolatok kialakításában. Felfedezik, hogy milyen viselkedés a helyénvaló és mi viszi túl messzire, a játékkörnyezet pedig teret ad a gyerekeknek a próbálkozásoknak, túl drámai társadalmi következmények nélkül.
Általánosabban, a tanulmányok azt is kimutatták, hogy a durva játék segít a gyerekeknek megtanulni szabályozni, megérteni és kezelni érzelmeiket.
A legjobb módja annak, hogy mindenki biztonságban maradjon, ha szemmel tartjuk a gyerekeket. Ha apával játsszák a durva játékot, akkor apa irányít. Ha a gyerekek viszont egymással játszanak így, akkor érdemes egy felnőttnek felügyelni. A könnyek, a dühös kiáltások vagy egy elviharzó gyerek egyértelmű figyelmeztetés arra, hogy a gyerekek verekednek, nem játszanak.
Hasznos lehet néhány alapszabály felállítása is az ilyen típusú játékokhoz. Ezek a szabályok akár olyan alapvetőek is lehetnek, hogy a gyerekeknek látó- vagy hallótávolságon belül kell maradniuk birkózás közben. Ezeket mindenképpen tisztázzátok a balesetek elkerülése érdekében.
Mikortól játszhatjuk ezt a gyermekünkkel? Már egészen kicsi kortól, ameddig igényli.
Forrás:https://www.fcs.uga.edu/docs/RoughandTumbleStudy.pdf
További hasznos tartalmakért kattints az alábbi képre és olvass bele blogunkba!
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe