A babával töltött első néhány hónapban minden bizonnyal már elgondolkoztál azon, hogy milyen lesz később, egy-másfél éves korában. Mit fog tudni, mi fogja érdekelni. Csupán már csak néhány hónap van hátra az első születésnapig és talán már most azon kapod magad, hogy azon gondolkodsz, hogy milyen gyorsan elszaladt ez az idő.
Mostanra babád biztosan a „kisbabává” válás felé halad: nem csak növekszik, hanem sokat is ért, ülni vagy állni akar és minden érzékszervével felfedezi a környezetét. Mondhatni: mostantól biztos nem lesz nyugtod egy jó ideig.
Életének 8. hónapjában a baba körülbelül hetente 400 grammot hízik. A nyolcadik hónap végén a lányok körülbelül 8 kilogramm súlyúak és 70 centiméter magasak lesznek. A fiúk ebben a korban kicsit magasabbak és nehezebbek. Átlagosan 72 centiméter magasak és csaknem 8,8 kilogrammot nyomnak. A legtöbb baba ebben az időben 74-es ruhát és 46/48-as sapkát hord. Nézd meg, milyen pelenkát ajánlunk erre az időszakra: https://pelenkavilag.hu/pelenka/pelenka-meret-szerint/maxi-4-7-18-kg-kozott
Ezek az adatok függnek természetesen a baba születési súlyától és attól, hogyan van táplálva, azaz ezek átlagos értékek a statisztikák alapján.
Erre az időszakra a passzív szókincs gyarapodása, első szótagok kiejtése a jellemző.
A motoros készségek rohamosan fejlődnek, a kúszás mellett megtörténhet, hogy a baba először húzza fel magát álló helyzetbe és önállóan ülhet.
Az hogy mennyit hízik a gyermek ebben a hónapban, az a mozgással is nagyban összefügg. A kúszás felfedezése és a helyzetváltoztatás nagy mozgásenergiát igényel. Az aktív baba ezért egy kicsit lassabban hízhat. Amíg rendszeresen növekszik, addig minden rendben van, nincs ok az aggodalomra.
A mozgásfejlődés nagyon változó a 8. hónapban. Vannak gyerekek, akik most próbálják ki az első fordulásokat hátról hasra. És míg mások gyorsan másznak vagy kúsznak át a nappalin, néhány kis sportoló felhúzza magát a bútorra és rövid időre megáll. Elképesztő, hogy a gyerekek mennyire eltérően fejlődnek. Ami azonban minden babában közös, az a kíváncsiság. Ez arra készteti őket, hogy saját tempójukban tegyék meg a következő fejlődési lépést és váljanak egyre függetlenebbé és tapasztalatokban gazdagabbá. Semmit sem szabad erőltetni.
Azok a gyerekek, akik már felhúzzák magukat álló helyzetbe, gyakran figyelmeztetés nélkül hanyatt esnek, amikor elgyengül a lábuk. A nem teljesen eltűnt Moro-reflex a kiváltó ok. Még néhány hétnek kell eltelnie, amíg gyermeke motoros készségei meglegyenek ahhoz, hogy ez ne történjen meg. Ilyenkor fokozott óvatosságra van szükség, hogy az esésben nehogy megsérüljön a baba feje.
Ha a kicsi nem ül fel magától, szintén türelemre van szükség. Ha a csecsemőt újra és újra passzív ülésre késztetik, az késleltetheti önálló mozgásfejlődését. Amikor izmai, csontváza és idegrendszere érett, magától megcsinálja.
A statisztikák szerint a legtöbb baba a 7. és a 9. élethónap között kezd el kúszni. De van néhány kivétel is. Ezek a babák teljesen kihagyják a kúszást vagy a fenekükön csúsztatva jutnak előre. Végül egyenesen álló helyzetbe húzzák magukat és gyakran elég hamar elkezdenek járni. Ha tehetjük, próbáljuk meg a kúszást majd a mászást ösztönözni, ugyanis ezek a váltó mozgásformák nagy hatással vannak a későbbi beszédfejlődésre, sőt egyes kutatások szerint az olvasási és számolási készségre is.
Források:
Annette Nolden et al. (2013): A kisbabák első évének nagy könyve: A standard munka az első 12 hónapra, München: Gräfe és Unzer.
Krombholz, Heinz (2018): Mérföldkövek a motoros fejlődésben - közbenső eredmények, in: Hebamme, 31 (06), 387-392.
Remo Lago (2016): Babaévek: fejlődés és nevelés az első négy évben, München: Piper.
![]() |
Kognitív fejlődés a 8. hónapban A baba érzékszervei folyamatosan fejlődnek: a hallás, látás, szaglás és tapintás. |
---|
![]() |
A hét hónapos baba fejlődése Nagy esély van arra, hogy az ülés készségét elkezdi elsajátítani. |
---|
![]() |
Nyelvi fejlődés, alvás és játék a hetedik hónapban. Az öröm, a félelem, a fájdalom, a sokk vagy a csodálkozás most már minden arckifejezésén tükröződhet. |
---|
![]() |
Mérföldkövek az első 6 hónapban – mire figyeljünk oda? Mire figyelmes odafigyelni az első hat hónapban? |
---|
![]() |
Mérföldkövek az első 6 hónapban – mit kell tudnia a babának? Nem árt, ha Te is tisztában vagy ezekkel! |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe