A negyedik hónapban a baba már meg tud fordulni magától. Egyre célzottabban hajt végre mozgásokat. Ha bohóckodsz neki, kacag és nevet az örömtől. Mi történik még ebben az időszakban?
A 4. hónapban a kicsi egyre pontosabban nyúl a játékokhoz vagy akár belekapaszkodik a hajadba, ruhádba, röviden fog dolgokat. Amikor azonban elengeded, gyakran a szorító reflex miatt még erősen tart egy pillanatig.
A baba a negyedik hónapban megtanulja jól tartani a fejét és lehet, hogy már abba az irányba fordítja, ahonnan érdekes zaj jön. Vannak, akik már karba tett kézzel kúszni készülnek vagy négykézlábra állnak Más babáknak a negyedik hónapban sikerül először megfordulniuk. Megannyi mérföldkő a mozgásban és az értelmi fejlődésben egyaránt!
Így fejlődik a baba szervezete a 4. hónapban
A 4. hónaptól kicsit lassabban fog nőni a kisbabád, hiszen egyre több energiát használ fel a mozgásfejlődésére. Körülbelül 600 grammot fognak hozzáadni a következő hetekben. A 2-4 centiméteres hosszúság növekedésével a legtöbb baba a 62-68-as ruhaméretnél marad. Csak nagyon magas babák tudják a következő méretet (74-80) viselni. A ruha mérete mindig a centiméterben megadott testhossznak felel meg.
A pelenka méretét illetően a kicsinek szüksége lehet a következő méretre (2-es vagy 3-as). Mi a PelenkaVilágnál ezeket javasoljuk:
Az automatikus készségek fejlődése gyorsan halad előre a negyedik hónapban. Mostanra a legtöbb csecsemő biztonságosan meg tudja tartani a fejét. A fej és a felsőtest stabil marad, amikor a baba az öledben dől. A nyak-, has- és hátizmok mára olyan erősek, hogy egyesek számára a hasról a hátra való átfordulás is megtörténik. Legtöbbször ez a mérföldkő elérése teljesen véletlenül és gyorsan történik.
Hason fekve a 4 hónapos babák már teljesen kinyújthatják a karjukat. Vannak, akik az első kúszási kísérletekkel kezdik, amelyek általában nagyon viccesnek tűnnek és nem igazán viszik tovább őket. Örülj együtt a gyermekeddel az apró sikereknek. Ne feledd, ez nem verseny! Te se versenyeztesd más babákkal, sem szóban sem gondolatban. Szeretjük újra és újra elismételni: Minden gyermek a saját ütemében fejlődik. Iskolakezdéskor már senkit sem érdekel, hogy gyermeked 4, 6 vagy 8 hónaposan mászott-e először!
A legtöbb babának 4 hónapos korára a ragaszkodás a kedvenc időtöltése. Az eredeti fogóreflex egyre inkább átadja helyét a teljes ököllel való tudatos megfogásnak. Előfordul, hogy a kicsi már egyik kezéből a másikba helyezi a játékot vagy már nyúl egy tárgy után. Kijavítja magát, ha kihagyja az első próbálkozást, mondjuk félrenyúl. Ha a babának van valami a kezecskéi között, akkor is nehezen tudja elengedni a 4. hónapig. A kezek célirányos ismételt kinyitása sokkal nehezebb, mint megragadni.
Mindent, ami a baba kezébe kerül, a száján keresztül fedezi fel. Feltétlenül engedd meg neki a dolgok szájba helyezését, valamint azok a rágcsálását. A szájjal és a kézzel való tapintás mostanra a legfontosabb a tárgyak különbségeinek feltárásához. A mozgás a kéz-száj koordinációt is edzi. Ügyelj arra, hogy a kisbabád csak ártalmatlan dolgokat tudjon a szájába venni.
És ha már az etetés, a következő törlőkendőből mindenképp vásárolj be jó sokat, mert nem csak a popsira, de a baba arcára, kezére, az asztalra, az etetőszék tisztítására, fal lemosására, padló feltörlésére és még sorolhatnánk... Gyakran fogod használni!
![]() |
A négy hónapos baba érzékszervi fejlődése Az érzékszervek a negyedik hónapban nagyot fejlődnek. Történik még más is? |
---|
![]() |
Így alszik, játszik és eszik a babád a harmadik hónapban Tippjeink a harmadik hónaphoz: |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe