A második hónapban csodálatos mérföldkőnek nézhetsz elébe: kisbabád először mosolyog rád! A túlcsorduló pelenkák és az alváshiány egy pillanatra feledésbe merül. Mi történik még a 2. hónapban? Lássuk!
A babád most két hónapos. Újszülötted csecsemő lett. Élete főleg alvásból, ivásból és pelenkázásból áll. Amikor a kicsi ébren van, már aktívabb, mint az első hónapban. Néhány csecsemő még a fejét is felemeli, és rekedt hangokat ad ki. A test is fejlődik: folyamatosan növekszik. A baba ebben a hónapban körülbelül egy kilót hízik. Az első oltás is a 2. hónapban van. Ez a rotavírus elleni védőoltás egy orális vakcina, a fosós-hányós vírusok ellen szokás adni és főleg az influenza időszakában nagyon hasznos.
Így fejlődik a baba szervezete a 2. hónapban
Életének második hónapjában új növekedési rekordok születnek a baba számára. Az a pici lány, aki az első hónap végén négy kilogrammot nyomott, a következő négy hétben akár egy kilogrammot is hízik. A lányok átlagosan alig 5 kilogrammot nyomnak a 2. hónap végén, a fiúk pedig valamivel több, mint 5 kilogrammot. A hossznövekedés is közrejátszik abban, hogy kisbabád most az 56-62-es ruhamérethez érkezett. Mert a 8. hét végén 56 és 61 cm közötti lesz a babád. A pelenka mérete is nagy valószínűséggel, eggyel nagyobbra cserélendő.
A legjobb pelenkák méret szerinti besorolásában itt a PelenkaVilágnál tudunk segíteni: https://pelenkavilag.hu/pelenka/pelenka-meret-szerint
Ha pedig a babaápolási szerek világában szeretnél elmerülni, arról a legfontosabb infókat itt találod: https://pelenkavilag.hu/babaapolas
Természetesen a gyermek mérete és súlya attól is függ, hogy mekkora és hány kilós a gyermek születésekor, és milyen jól ment a táplálékfelvétel eleinte. Mindenekelőtt az a fontos, hogy a kisbabád folyamatosan gyarapodjon, és a növekedési görbéken belül mozogjon.
A második hónapban a baba első reflexei (pl. Moro reflex) csökkenni kezdenek. A következő hetekben mozgása kissé gördülékenyebbé válik, és a kezei már nem szorulnak ökölbe állandóan. A fogóreflex továbbra is jelen van és biztosítja, hogy ne csak az anyuka ujjait, hanem az egyszerű játékokat is (pl. egy fogójáték) is meg lehessen tartani rövid ideig.
A baba ebben a hónapban még messze van a célzott mozgássorozatoktól. De az aktív rúgás, a koordinálatlan karsorok és a grimaszolás is fontosak az izmok erősítéséhez és a testtudat fejlesztéséhez. Ezért biztosíts mozgásszabadságot és ne hagyd túl sokáig a babaülésben.
Egyes babák már a második hónapban felemelhetik a fejüket, ha hason fekszenek. Nagyszerű élmény, amely arra ösztönzi a kisbabádat, hogy folytassa az edzést. Felemelt fejjel sokkal többet vesz észre a környezetéből. Nagyon jó, ha a baba hanyatt fekve már tudja fordítani a fejét egy hang vagy fény irányába. A legtöbb gyerek számára azonban ez az információgyűjtési forma csak a következő hónapokban válik népszerűvé.
Az érzékszervek a második hónapban fejlődnek:
Tapintásérzék: A második hónapban a baba elsősorban a szájával és a kezével fedezi fel környezetét. Amíg a baba nem tudja irányítani a fejét, az érintésérzék különösen fontos. A baba mindenhol gyengéd érintéseket is érez a bőrén, és minden simogatást szeret.
Hallás: Gyermeked hallása a születés előtt működött, de az anyaméhben minden hang nagyon tompa volt. De a hallása most nagyon érzékeny. Még a 2. hónapban is meg kell szoknia az új, sokkal hangosabb világot idekint. Neki a hangod tetszik a legjobban. Ha túl nagy a hangzavar, a kicsi sírni kezd. Számodra ez egy jel, hogy több pihenést és szünetet biztosíts számára.
Látás: A látásérzék most különösen erősen fejlődik. A 2. hónap végén babád akár egy méterre is képes lesz ellátni. Szeme képes követni a látómezőjében mozgó embereket vagy dolgokat. Saját kezét is lenyűgözve figyeli. Az arcok figyelése továbbra is a kedvenc szórakozás lehet. Most közvetlenül rögzíti a képeket a szemével. Milyen fantasztikus érzés, amikor a kicsi egyenesen rád néz és talán már mosolyog is picit!
Szaglás és ízérzékelés: A baba az anyaméhben is érezhet ízeket. Születés után a szaglás is hozzáadódik az érzékekhez. A 2. hónapban már mindkettő érzék markáns lesz. Attól függően, hogy hogyan táplálkozik, a baba most az anyatejen keresztül megismer és érzékel is bizonyos aromákat. De az anyatej illata és íze mindenekelőtt: édes. Ezt persze imádja a baba, de nem csak az íze, hanem a közelség érzete, valamint a Te szagod miatt is.
![]() |
Hogyan fejlődik a baba két hónaposan? Így érez és reagál a baba a 2. hónapban. |
---|
![]() |
A baba első hónapja Milyen meglepetéseket tartogat a baba első hónapja? |
---|
![]() |
Az egy hónapos baba szellemi fejlődése Az első hónapban a baba többet észlel, mint gondolnád. |
---|
![]() |
Az érzékszervek fejlődése Milyen automatikus készségei és reflexei vannak egy egy hónapos babának? |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe