Az egészséges baba addig iszik, amíg jóllakik. A harmadik hónapban azonban már nagyobb mennyiséget eszik és a napi étkezések száma is egyre kevesebb. 24 óra alatt hatszor-nyolcszor 150-180 ml-t iszik. Ha napi hat nedves pelenkát számolunk és a kicsi hízik, akkor eleget ivott.
Tudtad, hogy most változik az anyatej? Alkalmazkodik kisbabád magasabb energiaszükségletéhez és több cukorvegyületet tartalmaz. Ha növekedési ugrás van, elképzelhető, hogy többet szeretne cicizni, de az is lehet, hogy egyre többet kezd el nézelődni közben.
Így alszik a kicsi a 3. hónapban
Az alvás-ébrenlét ciklus megváltozik. Ez elsősorban a baba izgalmas életével magyarázható. Annyi érdekes dolog történik a hosszabb ébrenléti órákban, amit az agynak fel kell dolgoznia! A rugdosás, a fej felemelése és a beszéd is hihetetlen mennyiségű energiába kerül a babának. Nem meglepő módon egyre inkább pihenésre használja az éjszakát. A legtöbb baba még nagyon messze van attól, hogy átaludja az éjszakát, de már jó úton haladtok.
Ha a kicsinek még mindig nehézségei vannak az elalvással, előfordulhat, hogy hiányoznak a visszatérő szokások. A mindig egyforma lefekvés előtti rituálé nem unalmas a babák számára, hanem megnyugtató. Ez lehet egy dal, egy történet vagy bizonyos simogatás. Ez az esti ölelkezés segít a babának felkészülni a közelgő lefekvés idejére és finoman áttérni az álmok földjére.
Extrém elalvási problémák esetén viszont mindenképpen jó, ha tanácsot kérsz. Ismertesd a problémát a gyermekorvosodnak vagy a védőnődnek. Először megpróbálják kizárni a fizikai okokat, majd együttműködnek veled, hogy megtalálják a jó módot, amely lehetővé teszi, hogy mindenki nyugodtabban aludjon.
Hogyan játssz és bátorítsd a babát három hónaposan?
- Harangszó: Egy három hónapos baba különösen szeretik a csengettyű hangját. Köss egy kis csengőt a csuklója köré puha szalaggal. Ha erőteljesen mozgatja a kis karját, csörög. A kicsi gyorsan megtalálja a kapcsolatot a mozgás és a zaj között, és örülni fog, hogy láthatóan saját maga csinálta a csengetést. A játék a hallást és a testtudatot is fejleszti. Ha a játék véget ért, természetesen vedd le a csengőt, nehogy elszakadjon és a szájába kerüljön.
- Bújócska: A 3. hónapban sok baba már megérti, hogy a labda /plüss stb, amely egy rövid időre egy akadály mögött eltűnik, valahol máshol újra megjelenik. Próbáld ki, hogy eltakarod, mondjuk egy textilpelenkával és utána újra megmutatod. Ugyanezt megteheted, hogy a saját magad arcát eltakarod egy textil pelenkával majd ismét előbújsz alóla. A gyermeked azt a helyet nézi, ahol a tárgy eltűnt vagy azt a helyet, ahol az utolsó körökben folyamatosan megjelent? Ez nem hinnéd, de fejleszti őt.
- Szabad levegő: A szaglás fejlesztésének legjobb módja a friss levegő. Sétálj sokat vele kint a szabadban, szagoltasd meg vele a virágot vagy dörzsölj egy levelet a kis orránál. Ezek az impulzusok finomítják a baba szaglását és újra tudatosabbá teszik a természetes illatok iránt.
Kisbabád a 3. hónapban: mikor forduljon gyermekorvoshoz?
Annak érdekében, hogy jobban fel tudjuk mérni a baba fejlődését, célszerű, ha az orvosi vizsgálatokat mindig betartod és nem hagysz ki egyet sem.
Ilyenkor megmérik a pici súlyát és a testhosszát. Orvosod azt is megvizsgálja, hogy a gyermeked korának megfelelően fejlődött-e. Szintén fontos a kommunikáció a szülők és a gyerekek között. Kapcsolatba lép veled a baba, mosolyog, ad már zajt? A fertőző betegségek elleni védekezés is fontos kérdés: gyermeked megkapja a második rotavírus elleni védőoltást.
A 3. hónap vége felé ha eddig a babád has fájós volt, mostanra talán kicsit könnyebb lett.
Tippjeink a harmadik hónaphoz:
- Próbáld ki a babamasszázst: Nem kell feltétlenül részt venni egy órán, hogy megtanuld ezt a technikát. Könnyedén elolvashatod az alapokat, vagy megnézhetsz egy videót. Tedd a baba masszírozását rituálévá, ha a kisbabádnak tetszik. Ez nemcsak a babát nyugtatja meg, hanem téged is.
- Ne nyomd túl a kicsit: Biztosan rengeteg ajándékot kaptál születéskor. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden játékot azonnal a babának kell adnod. A harmadik hónapban ne terheld túl sok ingerrel. Most már elég egy-két markoló játék, egy takaró és egy mobil. Ha unatkozik, mindig cserélhetsz egy-két tárgyat.
- Ügyelj a jelzésekre: Kisbabád nagyon világosan megmutatja, mikor elegendő az automatikus készségek fejlesztése. Ha a baba már nem szeret hason feküdni, ha túl zajos, vagy ha elfárad, sír, vagy megdörzsöli a szemét.
- Ne fürdesd túl gyakran: Még ha a kisbabád szereti is a vizet, elegendő heti három-négyszeri fürdetés. Lehetőleg fürdőadalékok nélkül. Csak kiszárítják a baba bőrét. Néhány csepp olívaolaj is megteszi helyette.
- És ne feledd: Minden pelenkázás után használj popsikrémet, hogy a baba ne kapjon pelenkakiütést!
![]() |
Így fejlődik kisbabád élete 3. hónapjában. Felemeli a fejét, rád mosolyog és egyre kevesebbet szunyókál. |
---|
![]() |
Hogyan fejlődik a baba két hónaposan? Így érez és reagál a baba a 2. hónapban. |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe