Végre itt van a baba! A baba első hónapja különösen izgalmas. Még ha az újszülött idejének nagy részét étkezéssel és alvással tölti is, a természetnek nagy programja van az újszülött fejlődésére az első hónapban. Kisbabád kommunikálni fog veled, megmutatja az első reflexeket, és érzelmi kötődést alakít ki az anyukájával.
Olvasd el, milyen meglepetéseket tartogat a baba első hónapja.
Fejlődés az első hónapban
Végre anya hasán kívül! Óriási eredmény az újszülöttek számára, hogy alkalmazkodjanak a „kinti” világhoz. A baba első hónapjában az egyik legfontosabb fejlemény a társadalmi kötelékek kiépítése – a szülőkkel és a körülötte lévő többi fontos emberrel. Ez néha a születés előtt történik. Egy kis szerencsével pedig láthatod gyermeked legelső mosolyát élete első hónapjában.
Az újszülöttek nagyon gyorsan nőnek. Ennek ellenére kezdetben szülés után fogynak. Ne aggódj! Ez főleg a bőrben raktározott magzatvíz. Ezen kívül a bél kiüríti az első székletet. Nálunk minden szükséges alap felszerelést megtalálsz, például az újszülötteknek való pelenkákat: https://pelenkavilag.hu/pelenka/pelenka-meret-szerint/ujszulott-1-2-5-kg-kozott
Ha a legnagyobb súlycsökkenést a negyedik és a hatodik nap között sikerül leküzdeni, az újszülött fejlődése az első hónapban egyenletesen halad előre. A megfelelő zsírlerakódás kialakítása érdekében a babák az első hónapban akár heti 200 grammot is felszednek. De a testhossz és a fej kerülete is gyorsan növekszik. Az első hónapban a babák átlagosan öt centimétert nőnek. A fej kerülete körülbelül három centiméterrel nő.
„Szülőnek lenni nem nehéz, de jó szülőnek lenni nagyon nehéz” - ez többek között azt jelenti: Először meg kell szokni az együttélést, és megtanulni értelmezni gyermeked jelzéseit. A jó hír: Te és a kisbabád egyre jobb csapattá válsz! Természetesen a gyermeked betegségeken fog átmenni – ez is fontos. A trükk az, hogy különbséget tegyünk az ártalmatlan és a veszélyes betegségek között.
A gyermekorvos segít ebben. A legáltalánosabb problémák az elején:
A babám fogy!
Az újszülöttek lefogynak, mielőtt elkezdenének hízni. A méhen belüli életből a friss levegőn való életbe való átmenet sok erőt igényel, és kimeríti a tartalékokat. Egy újszülött az első öt napban akár 10 százalékot is elveszíthet születési súlyából – ha több, akkor tanácsot kell kérni. A gyerekek általában az első 14 napban visszanyerik a súlyukat, a kalóriadús anyatejnek köszönhetően.
Fekete széklete van a babámnak!
Ez sok szülőt megdöbbent: életük első néhány órájában a gyerekek kiválasztják az úgynevezett gyermekspeciumot (meconium). Ezért az első székletürítés fekete-zöldes színű és ragacsos-kemény - de gyakorlatilag szagtalan. Ez nem hagyományos bélmozgás. Inkább az, ami a születés előtt felhalmozódott a belekben – amikor még nem volt rá szüksége a gyereknek. Minél hamarabb megszűnik, annál jobb. Ez csökkenti az újszülött kori sárgaság kockázatát.
Csupa sárga a babám!
Születés után a baba szervezete több vörösvérsejtet bont le. Ez bilirubint termel, egy pigmentet, amely sárgássá teszi a bőrt és a szemfehérjét. A kicsi mája csak pár nap múlva kezd el dolgozni és újra lebontja az anyagot. Ez az újszülött kori sárgaság három csecsemőből körülbelül kettőnél fordul elő. Azonban ha a gyermeked ilyenkor nagyon álmosnak tűnik, nem akar rendesen inni, vagy csak keveset pisil, sürgősen forduljon a védőnőhöz vagy a gyermekorvoshoz.
Megsérti a babám a köldökcsonkot?
A köldökzsinórban nincsenek idegek. Ezért általában a kicsik számára fájdalommentes. Ennek ellenére a többit utána szárazon és tisztán kell tartani, hogy ne alakuljon ki köldökfertőzés. Ezért először ne fürdesd meg a gyermekedet, csak nedves ruhával tisztítsuk meg. A szülésznő elmagyarázza neked, hogyan kell megfelelően ápolni a köldökzsinór fennmaradó részét. 5-15 nap elteltével a terület teljesen meggyógyult, és a köldök többi része általában magától leesik.
A babámnak ragacsos a szeme!
Születéskor vér és magzatvíz kerül az újszülött szemébe. Ezek sárgás váladékként összegyűlhetnek a szem sarkában, és a szemek összetapadását okozhatják. Normális esetben a könnycsatorna felszívja a felesleges folyadékot. Egyes csecsemőknél azonban nincs teljesen, vagy egyáltalán nincs nyitva. Ezen segít a gyermek szemének rendszeres gondos tisztítása. Ha a ragacsos szemek néhány nap múlva sem javulnak, fordulj vele orvoshoz.
Sok pattanása van a babámnak!
A tapasztalt anyukák azt tanácsolják, hogy születés után a lehető leghamarabb készítsék el az aranyos újszülött fotózást. Néhány nap múlva a legtöbb csecsemőnél újszülött pattanások jelennek meg. A pattanásokat, szemcséket és mitesszereket általában a kicsik által tapasztalt hormonális változások okozzák. Ha ez kiegyenlítődik, gyermeke újra visszakapja a jól ismert bababőrt.
A kisbabámnak légzési szünetei vannak alvás közben!
Az újszülöttek másképp lélegeznek, mint a felnőttek: néha gyorsabban, néha lassabban, néha sekélyebben, majd ismét mélyebben. A légzési szünetek több másodpercig is eltarthatnak. Félelmetes a szülők számára, mert félnek a hirtelen csecsemőhalál szindrómától. De ez nagyon ritka. A javasolt óvintézkedések közé tartozik: ne hagyd a gyermekedet hason aludni, ne tegyél párnát, plüssállatokat stb. az ágyba, és gondoskodj arról, hogy a környezet füstmentes legyen.
A babám hunyorog!
Bár mi, emberek optikai lények vagyunk, a gyermekek látása fejlődik a leglassabban. Életük kezdetén a csecsemők nem tudják szinkronban mozgatni a szemüket. Ez a képesség csak a harmadik hónaptól fejlődik ki. Ha gyermeked ezen idő után is hunyorog, beszélj a gyermekorvosoddal.
A babámnak dudor van a köldökén!
Egyes csecsemőknél a köldökzsinór körüli szövet még nem záródott be. Különösen akkor, ha a baba megfeszül, köhög vagy feszeng, egy bélhurok kinyomhatja magát ezen a "köldöksérven". Ez a helyzet körülbelül minden ötödik újszülöttnél fennáll. Általában nincs szükség intézkedésre, a köldöksérv többnyire az első két életévben magától bezáródik, de a dudort akkor is meg kell említeni a gyermekorvosnak.
Állandóan sír a babám!
A kisbabák kiabálással és sírással kommunikálnak. Ez azt mutatja, hogy szükségük van valamire. Sok szülőnek van egy ellenőrző listája, amelyen átmegy: Pelenka? Éhség? Hasfájás? Fáradt? Túl sok a talány? Idővel a találgatások egyre rutinosabbá válnak. A melegség, a biztonság és a közelség gyakran segít. Ha még mindig nem vagy biztos abban, hogy a gyermeked beteg, kérj tanácsot a gyermekorvostól. És soha ne rázd meg a babát! Tedd le a gyermekedet, és tarts egy kis szünetet.
Baba született az ismerősi körödben és nem tudod, mit ajándékozz? Segítünk! https://pelenkavilag.hu/babavaro-ajandekbox
![]() |
Az egy hónapos baba szellemi fejlődése Az első hónapban a baba többet észlel, mint gondolnád. |
---|
![]() |
Az érzékszervek fejlődése Milyen automatikus készségei és reflexei vannak egy egy hónapos babának? |
---|
![]() |
Így fejlődik a kisbabád élete második hónapjában Mi történik még a 2. hónapban? Lássuk! |
---|
https://pelenkavilag.hu/#newsletter_subscribe