A napokban olvastam egy cikket egy pszichológus tollából, amely arra biztatott, hogy időnként tegyük el gyermekünk játékait egy egy hónapra, hogy a mindennapokban kevesebb inger érje és kevesebb választási lehetősége legyen.
A játékok nem pusztán játékszerek. Jóval mélyebb szerepük van: a játékok alkotják a gyermekünk jövőjének építőköveit. Megtanítják gyermekeinket a világról és önmagukról. Üzeneteket küldenek és értékeket közvetítenek. Nagyon nem mindegy, hogy a mobilunkat adjuk a kezükbe, vagy videojátékokat, vagy inkább duplózunk, legózunk, fa vonatozunk a gyermekünkkel.
A játékok száma sem mindegy.
Sajnos a legtöbb játék szoba és hálószoba túl van ömlesztve játékkal, emiatt rendszeres a kupleráj és a gyermek figyelme sincs igazán lekötve, hiszen elveszik a lehetőségek kínálatában.
Éppen ezért össze szedtem néhány érvet, hogy miért adjunk kevesebb játékot gyermekünknek:
- A gyerekek megtanulnak kreatívabbak lenni.
Persze nem kell elvenni a gyermektől az összes játékot, de érdemes időnként a játékok felét eltávolítani, mert a kevesebb játékkal is ugyanolyan jól el vannak. Aztán idővel cserélni és vissza hozni a régieket.
- A gyerekekben kialakul, hogy tovább tudnak figyelni egy dolgokra
A gyermek ritkán fogja megtanulni teljes mértékben értékelni az előttük álló játékot, amikor még számtalan lehetőség van a polcon.
- A gyerekek jobb szociális készségeket alakítanak ki.
- A gyerekek megtanulnak jobban vigyázni a dolgaikra.
Ha gyermekünk tönkre tesz játékokat, akkor jó megoldás, ha elveszünk tőle néhányat, így megtanulja, hogy kell vigyáznia azokra, amelyek megmaradtak.
- A gyerekek nagyobb szeretetet fejlesztenek ki az olvasás, az írás és a művészetek iránt.
- A gyerekek találékonyabbak lesznek.
A kevesebb játék hatására a gyerekek találékonyak lesznek, ami olyan értékeket fejleszt ki bennük, amely későbbi életükre is hatással lesz.
- A gyerekek kevésbé vitatkoznak egymással.
Talán ellentmondásnak tűnik elsőre, hiszen gondolhatnánk azt is, hogy ha több játék van, több lehetőségük van a választásra, azaz kevesebb az esély a vitatkozásra. A való életben aztán megfigyelhetjük, hogy persze mindenkinek ugyanaz a játék kell. Ez baba korban a homokozó lapát, később a kisautó és így tovább.
- A gyerekek megtanulják a kitartást.
- A gyerekek megtanulják megtalálni az elégedettséget a játék bolton kívül.
Bár két kis gyerekem van, nem is nagyon voltam velük játék boltban. A gyerekek ezt a programot nem is igénylik, főleg ha nem lettek hozzá szoktatva. Játék bolt helyett jutalmazzuk inkább gyermekünket egy közös élménnyel.
Minden megszokás kérdése.
- A gyerekek tisztább, rendezett otthonban élnek.